През пролетта на 2016 г Microsoft закупи от американска компания 10 млн олинуклеотида за съхраняване на данни. Тогава беше съобщено, че корпорацията планира да изследва възможността за съхранение на големи обеми информация с помощта на ДНК молекули. Този начин позволява да се съхраняват данни до 10 000 години. В средата на лятото на 2016 г Microsoft записа на ДНК рекордните 200 МВ данни.
От публикувана статия в MIT Technology Review става ясно, че през 2020 г Microsoft възнамерява да стартира прототип на комерсиално хранилище за данни, в което в качеството на носител на информацията ще се използват ДНК молекули. Корпорацията не съобщава подробности за своя проект, но първата система ще има размери на копирна машина от 70-те години на 20 век.
Методът за съхранение на информация ще позволи да се поместят в обема на захарна бучка всички заснети някога кинофилми, а данните от целия интернет ще се вместят в кутия от обувки. Експертите отбелязват, че ДНК е носител с най-високата плътност на данните за момента.
Трябва да отбележим, че независимо от всичките си преимущества, този начин за съхранение на данни все още е много скъп, което е сериозна пречка за разпространение на технологията. За да стане тя масова, ДНК хранилищата трябва да поевтинеят поне 10 000 пъти.