Съгласни ли сте да работите там, където софтуер автоматично следи маниера ви да работите чрез анализ на електронната поща, телефонните обаждания или даже видеоконференциите? Microsoft счита, че идеята си заслужава да бъде патентована и вероятно да се използва по предназначение.
Заявката за патент, открита от сайта GeekWire, описва компютърна система, способна не само да прави мониторинг на служителите, но и да оценява с точки (положителни и отрицателни) всяко действие. Например, дали работник с разговори отвлича колегата от работа, или началник досажда на подчинените си по време на обедна почивка.
По всяка вероятност, рейтинговата система е базирана на субективни критерии, задавани от работодателя в съответствие със своята представа за това, какво означава да се работи добре. Могат да се маркират определени фрази, жестове, навици и т.н.
Вече съществува софтуер, следящ какви сайтове посещава служителят в работно време, какви клавиши натиска той, какво се е появявало на екрана, какво обменя по електронната поща или чрез различните месинджъри. Освен това, има технологии, анализиращи поведението, което впрочем не е трудно – милиони потребители нехаят за личните си данни в социалните мрежи и Интернет магазините, даже видеоигрите се приспособяват според маниера на геймърите.
В същото време, хората търпят проникване в личното пространство само в случаите, когато получават нещо в замяна. Например, можем да се примирим с проверката на летището, все пак става дума за национална безопасност. Можем да позволим на уеб магазина да запомни разгледаните страници и да ни препоръча още нещо интересно.
По тази причина, Microsoft предполага, че от новата система може да извлекат изгода и обикновените служители – например, да получават информация за своето поведение и да се нагаждат към изискванията (в оригинала се казва „да се самоусъвършенстват“). В патента се споменава и политиката за конфиденциалност – работникът сам може да определи кое от неговото поведение може да се следи.
Хитрият работодател обаче може да отиде още по-далеч, като създаде локална социална мрежа – на всички служители се присвояват анонимни номера и всеки сравнява себе си с колегите. В колектива нараства конкуренцията, а заедно с нея и мотивацията. А за добро поведение има бонуси…
И така, патент за подобна технология вече е издаден, дали обаче Microsoft ще се възползва от него и ще разработи такава система, не се знае.