Трима от най-иновативните учители в България ще участват в най-големия преподавателски форум Microsoft E2 в Торонто
В началото на декември т.г. Майкрософт България организира конференция за преподаватели от цялата страна, които са част от програмата за иновативно образование Microsoft School. Целта на инициативите е да припознаят училища, които полагат усилия да въведат дигиталните процеси в училище, като метод за повишаване на продуктивността и ефикасно разпределение на време и ресурси. Училищата, чийто директори участваха в конференцията, бяха припознати от Microsoft за Microsoft Innovative School за календарна година 2017 и 5 от тях споделиха своите добри практики, както и какви са ползите от включването на съвременни технологии във всекидневната им работа.
Друга основна част от дискусията беше фокусирана върху образователната платформа Office 365 Education (О365 Edu), която вече се използва в над 800 училища в страната. O365 Edu предоставя възможности за онлайн комуникация в училище като електронна поща за учители и ученици, поддържане на календар и опцията за споделянето му, поставяне на задачи и проследяване на изпълнението им, създаване на списъци с контакти, както и онлайн групи по класове и по интереси. С най-популярните Office приложения (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) пък могат лесно да се създават и споделят документи. Чрез OneNote учителят може да направи бележник на класа, да предоставя електронно учебно съдържание, да задава домашни и да ги проверява. Друга технология от интерес за преподавателите беше новото Майкрософт приложение Sway, с което могат да се правят онлайн интерактивни презентации, доклади и отчети, както и да се импортира вече готово съдържание за целта. Skype навлиза все по-активно с класната стая с възможностите за комуникация и сътрудничество в училища/ университети, организиране на виртуални родителски срещи и видео разговори с гост лектори в часовете.
В рамките на програмите си за иновативно образование Microsoft провежда и кампанията Microsoft Innovative Educators (MIE), която припознава иновативни учители, които прилагат последните технологични решения на Microsoft в своята ежедневна работа в училище. Ежегодно от листата на MIE се излъчват най-добрите от тях, които получават статус на Microsoft Innovative Educator Expert. Експертите получават възможността да работят в тясно сътрудничество с Microsoft за въвеждане на иновациите в образованието. За 2017, Microsoft определи 6 Microsoft Innovative Educators Expert, които работиха по различни проекти съвместно с компанията в продължение на няколко месеца. Всяка година всеки един MIE Expert участва в глобално състезание, като могат чрез представянето си през годината да спечелят място на най-големия преподавателски форум Microsoft E2.
По време на конференцията в България преподавателите със статут на Microsoft Innovative Educator Expert представиха проектите си, а трима от тях ще вземат участие на Е2 конференцията в Торонто. Това са Гергана Петрова от ПМГ “Академик Боян Петканчин” в гр. Хасково, Росен Ралчев от 164 ГПИЕ “Мигел Де Сервантес” в София и Иван Гьонов от 9 ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин” в София.
„Технологиите и решенията на Майкрософт ни позволяват да съчетаваме традиционното с модерното, да експериментираме и да бъдем иновативни, за да се доближим максимално до потребностите на новото поколение. Същевременно технологиите улесняват и преподаването, както по отношение на организацията на работата в класната стая, така и по отношение на работата от всяко едно място на всеки ученик по всяко време”, коментира Иван Гьонов, преподавател по информатика и информационни технологии във френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ в София.
„Като учители винаги търсим начин, по който адекватно да включим новите технологии в преподаването. Стараем се да мотивираме и учениците да представят себе си и да интерпретират света около тях чрез технологиите”, допълва Гергана Петрова, старши учител по информатика и информационни технологии в ПМГ „ Акад. Боян Петканчин“ в гр. Хасково.
„Решенията на Майкрософт и новите технологии правят учебния материал много по-нагледен, което е от полза за учениците ми. Например, едно е да обясняваш какво е слънчева система например, друго да демонстрираш нагледно със снимки и графики, а още по-добре е когато е анимирано и така се представят планетарните движения“, споделя Росен Ралчев, учител по география и икономика в испанска езикова гимназия „Мигел де Сервантес“ в София.
Като част от инициативите за иновативно образование учениците и преподаватели могат да се възползват и от платформата Microsoft Imagine Academy. Тя дава достъп до разнообразие от ресурси, които всеки преподавател може да използва, за да създаде персонализиран учебен план за своите ученици. Платформата е създадена, за да даде на учениците добра теоретична и практическа подготовка и да им помогне да изградят умения, необходими за успешната реализация и намиране на добра работа в 21 век.
Microsoft Imagine Academy дава освен начин за изграждане на знания и умения от учениците, така и възможност за сертифицирането им чрез полагане на изпит в желана област. При успешно представяне ученикът получава световно признат сертификат за покриване на дадено ниво. Основните направления, които платформата покрива са Computer Science, Data Science и Productivity Solutions.