Общото ниво на сивата икономика у нас през 2014 г. е било 17.1 процента. Това става ясно от ново проучване на сивата икономика в България, изготвено от EY и MasterCard. Посланието на международната картова компания е, че това ниво на сивата икономика би могло да се понижи с окуражаване на електронните плащания и нарастването на техния обем в страната.
Проучването съдържа както подробен анализ на текущия размер и характера на сивата икономика в България, така и определени специфични регулаторни и политически мерки, които да помогнат в борбата с това явление чрез развиване на електронните плащания. Според документа, плащанията в брой са важен фактор, който допринася за разрастване на сивата икономика.
„Целта на това проучване е да се обърне по-голямо внимание това явление, да инициира дебат за промяна на политиката и да предложи някои уместни решения, които биха помогнали за ефективно справяне с проблема“ – заяви Артур Туремка, генерален мениджър на MasterCard за Балканите.
Секторът с най-голям дял на пасивната сива икономика в България (около 43%) е производството на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, става ясно от изследването. Като цяло пасивната сива икономика възлиза на 10.4% от БВП, което се равнява на почти 1,8 млрд. лв. нереализиран за хазната корпоративен подоходен данък и ДДС.
“За намаляване на пасивната сива икономика в България може да се обмислят широк спектър от потенциални регулаторни мерки – много от тези решения вече са приложени в други страни и почти всички от тях се насочват върху насърчаването на електронните плащания в транзакциите търговец-потребител. В случая на България, една от най-ефективните мерки би могла да бъде услугата “cash back” при картови разплащания на потребителите, която може да намали сивата икономика с 2.8% от БВП и да увеличи нетните приходи в държавната хазна с цели 220 млн. лв.“ – обяснява Марек Розкрут, партньор и главен икономист в EY Полша.
Друго решение би могло да бъде установяването на праг, над който няма да бъдат допустими плащания в брой търговец-потребител. „Например, въвеждането на праг за плащанията в брой търговец-потребител на ниво 20 лв. би трябвало да доведе до спад в пасивната сива икономика с 3.7% от БВП“ – добави още Милен Райков от EY България.