Lumix G5 – новият безогледален флагман на Panasonic

На 4-ти юли в Будапеща, пред избрани журналисти и дилъри на Panasonic, бяха показани новите фотоапарати и обективи на Panasonic.

В центъра на вниманието бе новият безогледален флагман – дългоочакваният Lumix G5.

Целта пред него е една – да убеди професионалните фотографи, че безогледалните фотоапарати вече имат достатъчно добри характеристики и възможности, за да конкурират и дори да заменят DSLR.

Звучи амбициозно, но нека проследим как изобщо се стигна до тук.

Малко история

Panasonic анонсира марката Lumix през 2001. Десет години след пускането на първите цифрови фотоапарати, семейството Lumix вече има богато родословно дърво с разнообразни модели за всеки вкус и потребности.

Компанията жънеше успехи на масовия пазар, но сериозните фотографи някак си отказваха да я приемат, оставайки верни на DSLR апаратите от утвърдените фото брандове като Canon и Nikon например.

Някъде около средата на това първо Lumix десетилетие, ръководството на Panasonic осъзна, че ще бъде много трудно, ако не и невъзможно, да се пребори с големите брандове на тяхната „собствена“ DSLR територия.

Решението бе колкото просто, толкова и гениално – да се формира една изцяло нова пазарна ниша, в която Panasonic да бъде водещ иноватор, и в нея с течение на времето да се привличат все повече фотографи от останалите сегменти на пазара.

На 5-ти август 2008 година, Panasonic и Olympus анонсираха създаването на новия стандарт, наречен Micro Four Thirds (MFT). Той идва едновременно като алтернатива и продължение на системата Four Thirds, използвана в цифровите огледално рефлексни фотоапарати (DSLR).

Фотоапаратите от фамилията Микро четири трети са значително по-компактни и леки от един класически DSLR. Причината е, че в тяхната конструкция липсва механичната система от огледала и пентапризма, която се използва за насочване на светлината от обектива към визьора при DSLR.

Разбира се, премахването на системата от огледала лишава MFT апаратите от оптичен окуляр, което първоначално изглеждаше като истинско кощунство за професионалните фотографи. Този оптичен окуляр обаче е доста успешно заменен с електронен (EVF).

Първият фотоапарат по новата система Micro Four Thirds е Panasonic Lumix DMC-G1, който се появи през октомври 2008.

Успехът на Micro Four Thirds

Още с представянето си, новата система Micro Four Thirds бе приета особено радушно в Япония, а в последствие и навсякъде по света.

От тогава насам, въпреки икономическата криза и сътресенията на финансовите пазари, безогледалните апарати бележат устойчив ръст.

Същото не може да се твърди за пазара на DSLR апарати, който е в явен застой. През 2011 в световен мащаб са продадени с около 5% повече DLSR апарати в сравнение с 2010. При безогледалните модели скокът е над два пъти!

Според очакванията на анализаторите, тази тенденция ще се запази и през настоящата 2012 година. Ръстът при DSLR моделите отново няма да надвиши 5%, докато продажбите на безогледални модели ще нараснат двойно.

Въпреки че е трудно да се направи анализ за дългосрочните перспективи на пазара (поради продължаващата икономическа несигурност), повечето прогнози сочат, че през 2014 година броят на продадени безогледални фотоапарати ще се доближи плътно до този на DSLR, а през 2015 – ще го задмине.

Важно е да се отбележи, че ръстът в продажбите на безогледални (DSLM) фотоапарати се формира не само от любителите, които мигрират от компактните „сапунерки“ към фотографска техника от по-висок клас, но и от все повече фотографи, които избират DSLM за свой основен апарат.

Прогнозите за пазара сочат, че след насищането през 2012-2013, от 2014 година продажбите на цифрови огледално рефлексни фотоапарати ще тръгнат плавно надолу, отстъпвайки пазарен дял на DSLM.

По всичко личи, че преминаването към системата Micro Four Thirds се оказа печелившия ход на Panasonic, тъй като компанията има доминираща позиция в най-динамичния и бързо развиващ се сегмент от пазара на цифрови фотоапарати.

Династията Lumix G

За тези по-малко от 4 години, изминали от представянето на Lumix G1 в края на 2008 до сега, Panasonic успя да развие фамилията безогледални фотоапарати до четири отделни продуктови линии.

Lumix GF обединява най-компактните безогледални фотоапарати с акцент върху дизайна.

Lumix G е класическият DSLM модел, подходящ за максимален брой потребители.

Lumix GX акцентира върху високото качество и производителност.

Lumix GH обединява моделите с най-добри технически параметри.

Новият G5

Lumix G5 демонстрира пълния потенциал на безогледалните фотоапарати.

Апаратът разполага с 16-мегапикселен Live MOS сензор за по-чисти изображения без шум, дори и при слаба осветеност. Диапазонът на светлочувствителност варира от ISO 160 до 12800.

Мощният процесор за обработка на изображения Venus Engine VII FHD осигурява отлично бързодействие на апарата при заснемане на серия от кадри или Full HD видео.

Новата система за автофокус Light Speed AF също допринася за бързината на фотоапарата като едновременно с това предлага богат избор на AF режими.

При снимане в серия, Lumix G5 прави по 6 кадъра в секунда при пълна резолюция или 20 кадъра в секунда при по-ниска разделителна способност на изображенията.

Прецизно кадриране

Фотографите могат да избират между електронния окуляр (EVF – Electronic Viewfinder) или 3-инчовия LCD дисплей.

Вграденият EVF има сензор, който го включва само когато доближите окото си до него.

3-инчовият LCD дисплей може да се върти във всички посоки, което е изключително удобно, ако трябва да направите снимка с протегнати ръце (например, за да снимате над главите на тълпа от хора).

Въртящият се дисплей е сензорен, което позволява да задавате обекта на фокус, като просто го посочите върху екрана. Тази функция е активна дори когато кадрирате през EVF – може да завъртите екрана настрани и с едно докосване да посочите обекта на фокус, докато гледате през окуляра.

Очаквайте още детайли, снимки и лични впечатления от работата на новия Lumix G5, които ще публикуваме на PixelMedia.bg през следващите няколко дни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *