Linux на 20 години

На 25-ти август 1991 финландският студент Линус Торвалдс пише популярното обръщение “Hello everybody out there…” в университетската мрежа Usenet. С това слага началото на нова операционна система, която дори самият той не вярва, че ще се превърне в най-успешният свободен и отворен проект, писан някога.

Година по-късно ентусиастите, работещи по първото ядро вече са 100, а операционната система е публикувана под GNU GPL лиценз. Името Linux пък е избрано от състудента на Торвалдс – Ари Лемке.

В чест на 20 годишнината The Linux Foundation организират традиционната конференция LinuxCon 2011, която започва днес и ще се проведе във Ванкувър, Канада.

Ето няколко интересни факта за Linux:

– Линус е смятал да кръсти проекта си Freax, но Лемке отхвърля името без да се консултира с него

– Тъкс, символът на Linux, е избран заради случка в зоологическата градина, при която Торвалдс е ухапан от пингвин

– Тъкс (Tux) е и сленг за смокинг

– първата версия на ядрото е с номер 0.99

– в Топ 500 на суперкомпютрите по света фигурират малко над 400 машини с една или друга дистрибуция на Linux

– кодът на последното ядро се състои от 14 млн. реда

Снимки: linuxfoundation.org

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *