Lenovo IdeaPad Yoga 13 – “Кама-сутра” на преносимите компютри

През последните няколко седмици екипът ни имаше удоволствието да тества един интересен продукт на Lenovo, който вече е доказал себе си със сериозното присъствие на пазара. Удоволствие – просто защото рядко се получава така, че тествайки един продукт, само за няколко седмици да свикнеш така с него, като че ли си го използвал винаги. Става въпрос за IdeaPad Yoga 13.

Устройството, което може да се определи и като хибридно, заради лесната възможно за превръщането му в таблет, позволява наистина високо удобство на работа, не притеснява с малките си размери, а напротив – присъстват всички техни плюсове, като отсъства основно неудобството от малка клавиатура, трудно натискане на определени копчета на клавиатурата, нисък ъгъл на преглед и т.н.

Екранът на модела е сензорен, което прави използването му с операционна система Windows 8, с която той идва предварително инсталиран, доста пълноценно. И за разлика от предишните ми сблъсъци с нея, при които няма да лъжа, не говорехме много на един език – сега, през тези няколко седмици, нещата бяха наистина наред.

В по-голяма част от времето използвахме Lenovo в качеството му на ноутбук, но противно на някои очаквания – не малко бяха и пътите когато сгъването на екрана на 360 градуса се оказваше най-удачното решение.

Без да превъзхожда изключително сериозно подобни модели на други производители като Dell и Asus поне за мен Lenovo Yoga 13 предоставя най-важното – удобството на използване, така все едно ползвате доста по-голяма и тежка машина.

Външен вид и удобство на работа

В своя продукт, дизайнерите на Lenovo налагат характерното за тях виждане за това, как би могъл да бъде устроен един подобен технологичен продукт. От гледна точка на конструкцията този модел е доста елегантен и хромираната му повърхност определено предоставя доста качествено усещане на човека, който го използва. Сглобката на всички елементи е на високо ниво, няма никакви луфтове или фабрични недостатъци, както в конструкцията, така и в ергономиката. Надеждността на компонентите прави така, че отварянето и въртенето на екрана, дори когато е доста често не повлиява ни най-малко на механизмите. След няколко седмици използване – всичко беше точно, както когато разопаковахме продукта за първи път.

Като минус може да причислим само, че при подобно решение за трансформация от лаптоп в таблет, когато сгънете модела клавиатурата остава на задната страна. Тя естествено спира да работи, но ако да речем държите модела на краката си се получава някакво неудобство, да не говорим, че ако го оставят на по груби повърхности по този начин може да нараните някое от копчетата. Вариантът при който моделът се използва като „колибка” всъщност е доста симпатичен. С него много приятно могат да се гледат филми, клипове, IdeaPad Yoga 13 да се използва като екран за презентация и т.н. Конструкцията позволява поставянето и използването на ноутбука върху всякаква повърхност и при всякакъв ъгъл на наклон. Това е много удобно.

Lenovo Yoga 13 може лесно да бъде включен към външен монитор и по този начин работата на потребителя да стане още по-удобна. По този начин става възможно и използването само на клавиатурата на продукта с външен дисплей.

Характеристики

Официалните спецификации на IdeaPad Yoga 13 включват дебелина на корпуса от 16.9 мм. Той е правоъгълен, като в задната част се разширява леко. Ето защо реалната дебелина на корпуса е 16.6 до 17.2 мм. без да се взимат предвид крачетата и от 17.5 до 18.5 заедно с тях. При всички положения обаче тези цифри говорят само едно – моделът е изключително тънък, лесен за носене пренасяне, поставяне дори в претъпкана чанта с документи и т.н.
Моделът е малко по-широк в сравнение с останалите 13-инчови ултрабуци на пазара, а самият клавиатурен блок, като че ли е по-малък, въпреки че наистина е направен така, че да е удобен. Това обаче е илюзия, защото с размерите на устройството всичко е наред и съвсем приемливо.

Бутоните работят идеално и са меки за натискане, а механиката им работи отлично. Единственият проблем, който възникна по време на тестовете бе, че понякога шпацията не приемаше команда, защото бе натискана твърде в края. Това понякога се оказва дразнещо, но в момента в който започнете да я натискате по „правилния начин” това не ви прави толкова силно впечатление.

Тъчпада на Yoga 13 е без бутони, а чувствителността на панела доста висока. Той е с размери от 105 на 70 мм, като покритието му е много приятно на допир, затова и ползването на функцията е много лесно. Пръстът с лекота минава по повърхността, която съвсем точно предава информацията.

Възможността за трансформация на модела обаче е наложила и някои ограничения в количеството и разположението на комуникационните интерфейси. По страничните страни има копчета, необходими за използване, когато продуктът е с вид на таблет. Поради тази причина копчето за включване е изнесено на предната граница. В лявата част са разположени бутоните за регулиране на силата на звука, а в дясната за автоматичното обръщане на картината.

Дъното на ноутбука в таблетен режим се оказва между корпуса и капака, така че вентилационните отверстия са разположени в задната част, на която няма нищо друго.

В наличие са два порта USB, едно място за включване на слушалки, цифров интерфейс и място за поставяне на карта. Интерфейсът HDMI е стандартен, а този за картата памет е достатъчно дълбок.

Технически спецификации

Yoga 13 работи с процесор Core i5-3317U, който е оптимален за серията ULV процесори на Intel по баланс и производителност. В модела е използван стандартен интерфейс за разширение на паметта SO-DIMM и то един. Установен е модул за паметта DDR3L-1600 с обем 4 GB.

Графичната система е интегрирана а дискретни решения за такъв вид ноутбуци засега не се използват.
Да се добре човек до единствения интерфейс за разширение на паметта не е трудно като за тази цел е достатъчно да се махне клавиатурата, която е захваната с две специални приспособления за корпуса. От тук е възможно и почистването на вентилаторите на модела от събралата се прах.

Дъното на ноутбука е напълно лишено от вентилационни отверстия-сред Windows ноутбуците това е рядкост. Циркулацията на въздуха се осъществява отчасти,  през клавиатурата, и отчасти през задната част на корпуса.

И все пак при работа ноутбукът не шуми силно, а и характерът на този шум не е дразнещ по никакъв начин. Горната част на модела е направена от пластмаса, стандартна смес от ABS+PC. Долната част пък е направена от един материал-магниева сплав.
Вместо стандартен модул за Mini PCI тук е използвана малка платка, която е поставена през интерфейса USB 2.0.

Тестване

Преди няколко години ноутбуците на Lenovo/IBM бяха единственият шанс за използване на IPS дисплеи в портативни компютри. В момента цялата индустрия се движи в това направелние качествени екрани, така че наличието на IPS вече не е нещо рядко срещано. Тук обаче компанията отново се е справила впечатляващо!

Екранът на модела е от този вид и е с диагонал 13.3 инча с висока резолюция и разделителна способност 1600×900 пиксела. Дисплеят има защитно покритие, а максималната яркост на картината не е толкова висока, както при някои негови конкуренти. Контрастът е със стойност 600:1. Може да се каже, че картината изобразена на екрана на модела е с високо качество и съответно изглежда много приятно и максимално реално. С изключение на няколко проблемни оттенъка точността на цветопредаването е доста висока.

Както повечето ултрабуци Lenovo Yoga 13 разполага с несменяема батерия, която в случая осигурява възможност за продължително време на работа. При максимална яркост на екрана работата на модела стига до 4.5 часа.

В крайна сметка ултрабукът на Lenovo впечатлява както с външния си вид, така и с функционалността си. Той осигурява максимално удобна работа, благодарение на конструкцията си и със сигурност ще се превърне в незаменимо устройство за всеки свой притежател.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *