iPhone 5 – стилен, тънък, лек

 

Автор: Виолин Такев
Снимки: Светозар Симов

На 12 септември очакваният и пазен в строга тайна смартфон iPhone 5 беше представен официално. Месец по-късно той беше представен на българския пазар, а официалните му продажби започват на 2 ноември. И понеже имах възможност да го пипна още с представянето, ще споделя някои впечатления.

Кратки характеристики на iPhone 5:
– Мрежи: LTE, 3G, GSM
– Процесор: двуядрен Apple A6, 1 GHz
– Графичен процесор: PowerVR SGX543MP3
– Дисплей: Retina, 4 инча, IPS, 640х1136, 326 ppi
– Памет: 1 GB RAM, от 16 до 64 GB флаш
– Камери: 8 Мп задна, 1,2 Мп фронтална
– Операционна система: Apple iOS 6
– Wi-Fi, GPS, Bluetooth
– Тегло: 112 грама

Комплект
iPhone 5 ще се предлага в два цвята – черен и бял. Разбира се, черният – в черна кутия, белият – в бяла. Вътре в кутията се намират самият iPhone 5, съвсем кратка инструкция с картинки, слушалки и зарядно. Слушалките вече се предлагат в елегантна бяла кутийка. А пък зарядното в моя екземпляр е американски тип и не става за нашите електрически контакти. Не знам дали нашите оператори ще предлагат смартфона с друго зарядно, но и да е оригиналното, не е проблем – преходници за нашите контакти се предлагат по магазините, цените им са между 2 и 6 лв.

Дизайн
Една от големите изненади на Apple в новия iPhone е дизайнът. Смартфонът е не само по-тънък, но и по-лек от предшественика си. Устройството обаче вече е малко по-дълго – 124 мм. Смартфонът е с 18% по-тънък от iPhone 4S – дебелината му е само 7,6 мм, а теглото 112 гр.

Отпред корпусът е изцяло от стъкло, а отзад е използван оксидиран алуминий и стъкло отгоре и отдолу. Алуминиевият корпус изглежда много добре, но ще видим колко ще е устойчив на драскотини. Аз лично не обичам калъфчета и си нося телефоните в джоба, но за една седмица активно носене покритието си е непокътнато.

Отпред и отзад повърхностите са напълно равни и няма никакви издатини. Впрочем, това ми създава известна несигурност – поради липса на грапавини и предвид не малката цена на устройството, все имам чувството че ще го изпусна. Впрочем, това е психологично усещане и досега не съм го изтървал нито веднъж. 🙂

Органите за управление са същите както при iPhone 4S, но буксата за слушалки е преместена отдолу до новия конектор Lightning и говорителите.

И още една особеност, но много важна – новият смартфон може да бъде използван само с новия тип SIM карти nanoSIM. Te са значително по-малки от microSIM. Разбира се, щом се продават iPhone 5 у нас, продават се и nanoSIM за тях, но ако сте ентусиаст можете да си изрежете собствената microSIM с ножица – в YouTube има много видеоклипчета как се прави това.

Като цяло – изключително стилен дизайн на смартфона, който независимо от по-големите си размери ще се хареса както на мъжете, така и на жените.

Дисплей
Дисплеят на iPhone 5 е по-голям от този на предшествениците – 4 инча и на него вече се поместват пет реда иконки. Екранът тип IPS с технология Retina поддържа резолюция 1136х640 при плътност 326 точки на инч (ppi) и съотношение на страните 16:9. Особеното при него е, че сензорният слой е вграден директно в матрицата. По този начин екранът става значително по-тънък, a качеството на изображението се подобрява.

Самият дисплей е покрит със стъклокерамично покритие, предотвратяващо драскотини и специално анти-отразяващо покритие, което е много ефективно – екранът спокойно се вижда дори на ярка слънчева светлина. И още, на дисплея почти не остават пръстови отпечатъци, заради друго специално покритие.

Камера
iPhone 5 e снабден с две камери – задна 8 Мп с LED светкавица и предна 1,2 Мп. Основната се отличава от предшествениците само по наличието на инфрачервен филтър и е покрита със сапфирено стъкло, което е по-прозрачно от обикновеното. Снимките се записват мигновено, фокусировката също е бърза, присъства възможност за запис на панорамни снимки. Фронталната камера поддържа видеоразговори с HD видео 720р.

Естествено, първата ми работа беше да изпробвам дали при снимане се появява „виолетовият ореол“, който вдигна голям шум в интернет, та чак се наложи Apple да дава обяснения. Разбира се, има го, но нека дам малко пояснения.

Ефектът се проявява когато снимате обект срещу светлината (което по принцип не трябва да се прави) и тя пада под малък ъгъл спрямо обектива.  Например, когато снимате нещо отпред, в лампата ви се вижда отгоре. Този ефект много лесно се премахва просто като засенчите обектива с ръка. Според Apple, а и според фотографи, които попитах, подобни аберации се наблюдават в повечето серийни фотоапарати.

Иначе iPhone 5 прави изключително качествени снимки и видео (за любителски фотоапарат), дори когато снимате ярко осветени обекти и нощно време. Качеството на камерата беше едно от основните изисквания на Стив Джобс и неговият наследник в Apple Тим Кук се придържа към това правило.

Операционна система
Както е известно, iPhone 5 работи под управлението на новата операционна система iOS 6. Няма да навлизам в подробности, ще се спра само на една-две особености.

Преди всичко, форматът и резолюцията на дисплея са различни от предишните модели и разработчиците на софтуер трябва да си оптимизират приложенията. В противен случай отгоре и отдолу на екрана ще се наблюдават черни ленти, което не е толкова страшно – на черен екран те няма да правят впечатление. Естествено, вградените приложения са оптимизирани, както впрочем и голяма част от програмите в Apple Store.

В iOS 6 няма приложения YouTube и Google Maps, но нищо не ви пречи да си ги свалите от магазина на Apple. Като стана дума за картите, няма как да подмина картите на Apple, които вдигнаха невероятен скандал и принудиха компанията да се извини заради лошото им качество. Оттогава обаче Apple “денонощно ги оправя“. Аз лично не забелязах грешки в картата на София – улиците, които ми трябваха си бяха на мястото и с техните си имена, а в други градове и държави не съм търсил, понеже нямаше защо да го правя. Но дори и да има някъде грешки – те ще бъдат оправени своевременно.

Платформа
По традиция Apple е много потайна по отношение на използвания хардуер, но има ентусиасти, за които да разглобят устройство на тази компания е силно предизвикателство. Така вече знаем, че в iPhone 5 е използвана двуядрена система-на-чип Apple A6 с архитектура ARMv7s и честота 1 GHz. За обработката на видеото отговаря чип PowerVR SGX543MP3 с честота 266 MHz и 1 GB двуканална памет.

На пръв поглед характеристиките не са нещо особено – конкурентите имат четириядрени процесори. Но тези компоненти са достатъчни, за да заеме iPhone 5 лидерските позиции на тестовете, заставайки на едно ниво с новия iPad и LG Optimus G.

Тук няма да привеждам резултати от синтетични тестове – такива в интернет има една камара. Лични впечатления – системата като цяло и ефектите в нея вървят плавно и без накъсване. Същото се отнася за игрите, HD видеото в YouTube, a пък браузърът Safari отваря мигновено уеб страниците. Разговорите в Skype се водят без насичане с много добър звук и отлично качество на камерата (предна или задна).

Що се отнася до времето за автономна работа, обявеното от Apple достига 8 часа, както в 3G мрежите, така и в LTE. В чакащ режим устройството работи 9 дни, при слушане на музика – 40 часа, а при гледане на видео – 10 часа. Тези показатели при всички случаи са измерени в идеални условия, а в реални могат да се различават.

Времето за работа с едно зареждане на батерията (в iPhone 5 тя е 1440 mAh) зависи от много фактори – сила на сигнала, включени безжични модули, GPS, фонови приложения и качество на картината. Всичко това иска ток и този ток идва от батерията. Както виждате, Apple не е обявила времето за работа при игри – то е много по-малко от другите режими и според различни източници не надвишава 3 часа (при „сериозни“ игри).

Безжична връзка
Относно мобилната връзка на iPhone 5 нямам никакви забележки – телефонът работи стабилно с мрежата на оператора (2G и 3G) както при разговор, така и при обмен на данни (интернет). Прословутият проблем с антената на предишните модели в този не се забелязва.

Що се касае до Wi-Fi, трябва да отбележа, че iPhone 5 работи както в диапазона 2,4 GHz, така и в 5 GHz. В първия случай се забелязва известна по-ниска чувствителност на Wi-Fi модула, но само когато се опитвам да хвана мрежите от съседния блок. В рамките на панелния апартамент, в който живея и с моя си рутер телефонът работи без грешка (както и с един-двама съседи с отворени мрежи). 5 GHz обхват нямаше къде да го пробвам.

Относно GPS модула мога да кажа само хубави думи – той работи дори в апартамента, макар и при по-ниска точност. Навън (или на терасата) работи с голяма точност и заедно с картите на Apple върши чудесна работа.

Слушалките EarPods
Слушалките също са едно от първите неща, които пробвах в iPhone 5. Apple е променила техния дизайн – сега те имат два отвора за излизане на звука, насочени в различни посоки, а и самата форма на слушалките е малко по-друга. За мен слушалките тип „тапи“ в едно устройство имат два основни параметъра, които са много важни – качество на звука и… стабилност в ушите.

Като човек от Hi-Fi поколението мога да кажа, че слушалките съответстват на високия клас на смартфона. Звукът е чист, с хубави басове и високи честоти без забележими изкривявания при максимално усилване. Тоест, отлично качество за непрофесионални слушалки.

Относно втория „параметър“ – той е строго субективен. От моите уши падат повечето слушалки, продавани по магазините, с изключение на един-два модела от други марки. Затова и рядко слушам плейъра в движение. Слушалките на iPhone 5 не падат.

Новият конектор Lightning
За последно съм оставил новия конектор Lightning (мълния), с който Apple замени стария. Той е много по-малък от предишния, който пък не можеше да бъде използван в такова тънко устройство.

Едно от предназначенията на конектора е зареждане на батерията на смартфона. Хубавото в случая е, че не можете да объркате как да го включите – става и така, и наобратно. По-важното обаче е друго – новият порт е по-бърз и качването и свалянето на файлове от и на телефона става съответно по-бързо.

Проблемът е друг – за новия конектор за необходими и нови аксесоари. Много от компаниите, произвеждащи аксесоари вече предлагат нови продукти, но ако имате стари от предишния си смартфон на Apple – няма да можете да го ползвате.

Освен това, надявам се самите кабели Lightning/USB да излязат масово по магазините. Apple е вградила в своя нов конектор Lightning специален идентификационен чип и само определени производители могат да го произвеждат. Наскоро обаче китайците успяха да клонират чипа, което ни навежда на мисълта, че на пазара ще се продават най-разнообразни кабели и аксесоари, и то на съвсем различни цени.

Заключение
Apple iPhone 5 е много добър смартфон, както на външен вид, така и по функционалност. Той е по-добър от iPhone 4 на практика по всички параметри – дисплей, дебелина, тегло, производителност и даже камера. Има много стилен дизайн. Трябва да отбележим и новите по-качествени слушалки EarPods, както и по-бързия порт  Lightning.

Всичко това обаче е еволюционно развитие и принципни нововъведения в модела няма. Смартфонът има някои по-добри характеристики от конкурентите си, но не много по-добри, както и нищо съвсем ново и непознато, с което да ги удари в земята. А това е опасна позиция в днешния свят на груба конкуренция.

И независимо от това, iPhone 5 се продава изключително добре на запад. Ще го предлагат и нашите мобилни оператори със съответния тарифен план. Дали да си го купите? Разбира се, ще изчетете доста подобни ревюта на смартфона, но нищо не може да замени личното впечатление. Отидете в магазина, пипнете, ако iPhone 5 е за вас – ще разберете веднага.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *