Intel споделя прогнози и планове за бъдещето на IDF 2010

Днес в Пекин бе открит Intel Developer Forum (IDF) 2010 – най-важното международно събитие, което Intel Corporation организира за разработчици, и което традиционно чертае посоката на бъдещо развитие за компютрите и информационните технологии като цяло.

По време на своята конференция за разработчици, Intel Corporation демонстрира как компанията предоставя база, на която да се изграждат общи хардуерни и софтуерни решения, както и общи решения за екосистемата, които да направят компютърните изживявания и устройства по-лесни и безпроблемни за употреба.

Intel Developer Forum започна с официалното изказване на Дейвид (Дади) Пърлмутер, изпълнителен вицепрезидент и съ-генерален директор, Intel Architecture Group (IAG), който сподели виждането на Intel как ще направи възможно за технологичните потребители да реализират потенциала за едно общо, свързано компютърно изживяване.

„Предвид, че до 2015 г. ще има още 1 милиард свързани компютърни потребители и повече видове устройства, има стойност в това да се предоставя общо изживяване между тези устройства,” каза Дади Пърлмутер. „Архитектурата на Intel осигурява точната комбинация между производителност и мощност, която полага основата за всички компютърни устройства, създавайки един виртуален компютърен континуум, който прави възможно общото изживяване на потребителите.”

По отношение на компютърните технологии от най-висок клас от целия компютърен спектър Дади Пърлмутер напомни, че компанията достигна кулминационната точка на прехода към революционния дизайн на чипове по микроархитектурата на Intel с кодово име Nehalem, с неотдавнашното официално представяне на серията процесори Intel Xeon processor 7500 series. За по-малко от 90 дни Intel представи изцяло обновени серии процесори за PC, лаптопи и сървъри.

Пърлмутер обсъди и подобрения, свързани с процесорите Intel Core от следващо поколение, използващи микроархитектурата на Intel с кодово имеSandy Bridge, които се очаква да влязат в производство в края на 2010 г.

Sandy Bridge е изградена с технологичния процес на Intel от второ поколение Hi-K 32 nanometer (nm). Тези процесори ще са първите, които ще поддържат инструкциите Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX).

Intel AVX ускорява тенденциите към интензивните изчисления с плаваща запетая при масови приложения като обработка на изображения, видео и аудио материали, както и за инженерни приложения, в т.ч. 3D моделиране и анализ, научни симулации и финансови анализи.

Също така, Sandy Bridge ще продължи да поддържа Intel AES New Instructions (Intel AES-NI) – седем софтуерни инструкции, които ускоряват криптирането и декриптирането на данни.

Sandy Bridge ще включва и графично ядро на Intel от шесто поколение, както и ускорение за интензивен софтуер за изчисления с плаваща запетая, видео съдържание и процесори, които са най-често срещани при мултимедийните приложения.

Пърлмутер спомена и как Intel прави възможно едно ново телевизионно изживяване, което нарече Smart TV. При Smart TV съдържание от интернет ще бъде незабелязано интегрирано с телевизионни предавания, осигурявайки персонализация и възможности за търсене. В центъра на тази иновация е Intel system-on chip (SoC) за потребителска електроника (CE) – процесорът Intel Atom CE4100, който предлага висока производителност, HD видео и аудио декодиране и подобрена графика. Целта е личното съдържание, любимите интернет страници и социални мрежи да стигат до телевизора по един нов начин. CE4100 е създаден за CE устройства като Blu-ray Disc плейъри, set-top box и авангардни телевизори, които могат да предоставят т. нар. Smart TV изживяване.

Процесорът Intel Atom използва адаптивен, нискоенергиен дизайн, което му осигурява голям потенциал за най-разнообразни пазарни възможности – от ръчни устройства и нетбуци до потребителска електроника и embedded приложения. Процесорното ядро Intel Atom има подобни характеристики по отношение на ултра ниското потребление на енергия, ниските разходи и малки размери, които могат да бъдат произведени като SoC за широк диапазон от сегменти на базата на целевата им употреба и I/O изисквания.

Предвид факта, че интернет продължава да се развива и да достига до повече устройства, Пърлмутер спомена пазарната възможност за джобни устройства от ново поколение, в т.ч. таблети и смартфони. Той обясни в подробности как Законът на Мур заедно с комбинацията от архитектурни, дизайнерски и производствени техники ще помогне на архитектурата на Intel значително да намали енергийните ограничения. Същевременно архитектурата на Intel поддържа високата производителност за постоянно еволюиращите интернет, приложенията, богати на медийно съдържание, и възможностите за паралелно изпълнение на задачи „в движение”.

Пърлмутер обсъди бъдещата платформа на Intel – Moorestown, която се планира бъде представена през първата половина на тази година. Той заяви, че Intel е преразпределила своята платформена архитектура и е въвела множество новаторски техники като управление на енергията от операционната система от следващо поколение и distributed power gating, за да постигне подобрена производителност и значителни намаления на потреблението на енергия в режим на работа и на готовност. За да подчертае това, той демонстрира до 50 пъти намаление на потреблението на енергията на платформата в режим на готовност и до 10 пъти намаление на енергията при повторното възпроизвеждане на звук в сравнение с платформата на Intel от първо поколение Menlow.

Пърлмутер разкри и че Intel работи с компютърните производители Tongfang и Hanvon за въвеждането на новия convertible дизайн на classmate PC, който съчетава естетика и здравина, цялостна компютърна функционалност с подсилени възможности за електронно четене и подобрена производителност с енергийна ефективност. Гъвкавият дизайн на новия convertible classmate PC работи и се движи по начина, по който го правят учениците. Форм факторът на чувствителния на докосване екран на таблета предоставя и допълнителна функционалност за учениците. Разработването на тези нови характеристики е базирано на обширно етнографско изследване сред ученици и учители.

Джеймс: Да отключим бъдещето с Intel

Във втората за деня презентация, Рене Джеймс, старши вицепрезидент и управляващ директор на Software and Services Group в Intel, направи своето официално изказване, като също подчерта визията на Intel за едно интегрирано изживяване с разнообразни изделия като телефони, коли и домашни устройства, като предостави на потребителите по-голяма последователност и достъп към информацията им. Джеймс подчерта как една унифицирана операционна среда, която работи на обща компютърна архитектура, може да даде на разработчиците по-широк обсег и по-лесен достъп до крайните потребители в който и да е пазарен сегмент.

Джеймс поговори и за това как cloud компютърните технологии са свързващата нишка между изчислителните платформи, като покани на подиума д-р Джирен Лю, председател и главен изпълнителен директор на Neusoft Corporation. Д-р Лю демонстрира как системите, изградени около архитектурата Intel Cloud Buildere, могат да позволят нови решения, като свързват front-end клиентски устройства с back-end дистанционна диагностика в здравеопазването, за да предоставят невъзможна до момента услуга.

„Технологията промени начина, по който си взаимодействаме със света, и Intel поставя градивните елементи на място – от облака до най-малките устройства, за да предостави едно наистина поглъщащо компютърно изживяване на потребителите, където и да се намират,” каза Рене Джеймс. „Intel вярва, че заедно с разработчиците и нашите партньори, както и с комбинацията от изключително интегрирани хардуер и софтуер, можем да предложим на пазара възможно най-добрите продукти с най-широко разпространение.”

Във връзка със скорошната новина на Intel и Nokia за сливането на отворените проекти Moblin и Maemo в базираната на Linux софтуерна платформа MeeGo Рене Джеймс подчерта огромната подкрепа на MeeGo в цялата индустрия.

MeeGo се хоства от Linux Foundation като изцяло open source проект и е на разположение на производители на оригинално оборудване, производители на операционни системи, мрежови оператори и други, които целят широк диапазон от устройства, в т.ч. следващото поколение смартфони, нетбуци, таблети, мултимедийни телефони, свързани телевизори и вградени автомобилни системи за информация и забавления.

Също така, Рене Джеймс обяви, че производителите на независим софтуер (ISVs) и разработчиците в Китай сега могат да се възползват от Intel Atom Developer Program и да подадат заявка за разпространение чрез Intel AppUp Center beta.

Рене Джеймс подчерта скорошното разширение на Intel AppUp center beta както за MeeGo, така и за Microsoft Windows в САЩ, Канада и 27 европейски държави. Това разширяване дава възможност на китайските разработчици на приложения в Intel Atom Developer Program да достигнат потребителите в един от най-силните пазари в света на устройства, базирани на процесора Intel Atom, както и да извършват транзакции в щатски долари, евро или английски лири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *