Intel: 2-ядрената поддръжка в Android е толкова слаба, че второто ядро просто пречи

Intel засега не се представя особено добре на мобилния пазар, макар, че компанията демонстрира интересно решение още на CES 2012. Независимо от това, чипмейкърът има огромен опит в областта на многоядрените системи и многопоточните изчисления.

Опирайки се на него, президентът на подразделението Intel Mobile and Communications Group Майкъл Бел заяви пред The Inquirer, че поддръжката на 2-ядрени процесори в Android е реализирана много лошо, да не говорим за по-сериозните системи-на-чип (SoC).

Факт е, че 2-ядрените Android смартфони започнаха да излизат на пазара още преди в операционната система да се появи каквато и да било поддръжка на второ ядро – такава беше реализирана едва през април 2011 г с появата на  Android 2.3.4. В същото време, според Майкъл Бел, тази платформа все още е далеч от качествена работа с многоядрени SoC, даже при Android ICS.

В частност, последната мобилна платформа на Google не печели особено от повечето ядра. Нещо повече, в определени случаи опитът да се заставят да работят ефективно 2 или 4-ядрените процесори в средата на Android може отрицателно да повлияе на производителността. Според Бел, проблемът е в планирането на потоците в Android, което не е достатъчно адаптирано за съвременните SoC.

“Ако вие не сте ограничени по отношение на количеството енергия, използването на няколко ядра има смисъл, тъй като те могат да бъдат натоварени напълно, без да се безпокоите за батерията или в OS трябва да бъде реализиран качествен планировчик на потоците. В противен случай, когато операционната система изпълнява някаква сложна задача, всички останали процеси ще се окажат спрени. Когато преминаваме към използване на няколко ядра, ние влагаме много средства в софтуера, за да подобрим и адаптираме планировчика на потоци и тогава многоядрените продукти работят действително ефективно“, – казва Бел.

Затова, при лоша адаптация на софтуера, използването на второ ядро по принцип е безсмислено. Операционната система не работи по-бързо, по-скоро обратното. При това, допълнителното ядро консумира излишна енергия и отделя топлина.

Освен това, както отбелязва представителят на Intel, да помогнат в повишаването на ефективността на работата на многоядрените SoC могат и самите разработчици на системи-на-чип, но засега те не бързат да предприемат нещо в тази насока. Във всеки случай, главното препятствие към ефективното използване на съвременния хардуер в смартфоните, засега е операционната система.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *