Intel прави мултимилионна инвестиция за създаване на Европейски изследователски център за Exascale Computing

Френската комисия за атомна енергия, Френската Национална агенция за високопроизводителни компютърни технологии, Intel Corporation и Университетът Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines сключиха споразумение за създаване на Изследователски център за Exascale Computing. Като част от Европейската изследователска мрежа на Intel – Intel Labs Europe – центърът ще прави изследвания за създаването на високопроизводителни компютърни системи, надвишаващи хиляди пъти производителността на настоящите най-бързи суперкомпютри. Терминът “exascale” се отнася до компютри, които могат да обработват 1 трилион инструкции в секунда.

Intel ще подкрепи Изследователският център за Exascale Computing с многомилионна инвестиция в евро за период от 3 години. Френската комисия за атомна енергия (Commissariat à l’Énergie Atomique), Университетът Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines (Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines) и Френската Национална агенция за високопроизводителни компютърни технологии (Grand Equipement National de Calcul Intensif) ще се обединят, за да се включат заедно с инвестиция равна на приноса на Intel. Това е първата съвместна лаборатория на Intel в Европа, с фокус изключително върху високопроизводителните компютърни системи(high-performance computing). Тя ще допълни и разшири съществуващите изследователски програми в сферата на високопроизводителните компютърни технологии на Intel, сред които Програмата на Intel с академичната общност (Intel Academic Community Program), и проекта на Европейската космическа агенция „Картографиране на земното кълбо от космоса” (‘Mapping the Globe from Space’).

“Франция пое водеща роля в развитието на високопроизводителните компютърни технологии в Европа,” заяви Стив Павловски, Intel senior fellow и генерален директор на  Intel Architecture Group’s Central Architecture and Planning. “Избрахме да работим с тези три организации заради техните компетенции от световна класа в сферата на Exascale и високопроизводителните компютърни системи.”

Изследователските планове на Exascale Computing Research Center ще включват интегриране на multi petaFLOPS системи, разработване на усъвършенствани техники за оптимизация на производителността исътрудничество с крайните потребители за оптимизиране на производителността на суперкомпютрите и в области като енергетика, сеизмология, computational fluid dynamics и здравеопазване.

Въвеждането на Exascale се очаква да позволи на суперкомпютрите да решават много по-сложни задачи, отколкото днес. Например, в сферата на здравеопазването, този капацитет ще създаде възможности за много сложни изчисления на генома, които ще позволят индивидуализирано лечение на пациентите, или симулации на взаимодействието между клетките, за създаването на нови лечения за рак. Друго приложение би могло да бъде в сеизмологията, където Exascale компютърните технологии могат да позволят по-детайлни прогнози за движението на земните пластове в области с високи изисквания към сигурността, или където се очаква често раздвижване на пластовете. В моделирането на климата, могат да се правят по-точни прогнози за дългосрочни периоди, много по-подробни прогнози за времето в различните региони.

Exascale Computing Research Center ще обедини френския опит в изследвания и визия за високопроизводителните компютърни технологии с водещите продукти, с технологиите и опита на Intel в тази област. В лабораторията първоначално ще работят около 12 души, и с времето е възможно броят им да бъде увеличен около три пъти.

Intel има богата история в иновациите и творческия подход в Европа с програми за изследвания и разработки обхващащи сфери като дизайн на чипове, разработване на софтуер, мобилни комуникации и услуги, изследване на чиповете на ниво атом, разработване на ключови Intel продукти, и изследвания на технологии, които биха могли да помогнат на застаряващото население да води по-здравословен и по-добър живот.

Усилията на Intel в сферата на изследванията и разработките включватпритежавани от Intel лаборатории, фокусирани върху развитието на Intel продукти, съвместни проучвания в сътрудничество с Европейски университети, иновации и сътрудничество с индустрията и академичните среди, участие в рамкови програми на Европейския съюз и разработване в сътрудничество на общи стандарти с партньори от индустрията, които предоставят повишена стойност и производителност за потребителите.

R&D иновациите на Intel в Европа се разработват от мрежа от изследователски, продуктови и иновационни лаборатории, които обхващат региона, както и различни бизнес направления на Intel. Intel Labs Europe беше официално сформирана в началото на 2009 като център за координация на дейностите в тази разнообразна и обширна мрежа, за засилване и подобряване на синхрона на Intel с европейските R&D. Днес Intel Labs Europe включва 19 лаборатории, в които работят над 900 изследователи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *