Intel прави каските за американски футбол по-сигурни

Intel Corporation обяви, че си сътрудничи с експерти от индустрията и няколко университета, за да разреши проблема с травмите на главата, свързани с американския футбол.

Като използват суперкомпютри и работни станции, базирани на настоящите и бъдещи процесорни технологии на Intel, изследователите симулират сблъсъци, за да изучат влиянието им върху мозъка. Получената информация се използва за създаването на нови каски за футбол, които намаляват риска от травми.

Intel, в сътрудничество с Riddell – водещият дизайнер на каски и защитна екипировка, и изследователи от Thayer School of Engineering (Дартмът), Wayne State University, University of Northern Colorado и Texas State University-San Marcos, показаха симулации в рамките на конференцията SC10 в Ню Орлеанс.

По време на тази демонстрация симулираните удари се обработват от работни станции и клъстъри, базирани на процесор Intel Xeon, или от група свързани компютри. Те бързо изчисляват, визуализират и оценяват риска от травма по време на сблъсък.

Симулациите са базирани на компютърни модели от партньорски университети, като някои от тях включват данни от истински удари на терена, използвайки Riddell HITS (Head Impact Telemetry System) – разработена от компанията технология, вградена в каските, която предоставя данни в реално време, свързани с травми на главата.

Тези модели визуализират ударите върху мозъка и биха позволили сравнения между различните точки на въздействие, които са забелязани и могат да доведат до сътресение, с подобни сблъсъци, които не причиняват никакви травми.

„Компютърните симулации помагат за създаването на по-благонадеждни критерии за травмите на главата”, каза д-р Игор Шчърба от University of Northern Colorado. „В близкото бъдеще те могат да помогнат и на докторите да диагностицират реални травми на главата.”

Дрю Брийз, защитник от New Orleans Saints и Super Bowl XLIV MVP, също посети събитието и дискутира колко е важно да се използва безопасна екипировка, за да се предотвратят травми.

Нито една екипировка не може да предотврати травмите на 100%, но Intel работи и с Mayo Clinic, за да ускори процеса на обработка на медицински сканове. В този случай скановете на черепа, които бяха направени с архитектурата от процесори на двете компании Intel Many Integrated Core (MIC), бяха ускорени близо 18 пъти.

По време на конференцията Intel обсъди и бъдещи технологии, базирани на процесорите Intel Atom, които могат да бъдат вградени в каски и по безжичен път да прехвърлят данни към сървъри и cloud мрежи, измерващи риска от травми и влиянието им в реално време.

В комбинация със симулациите на удари това може да предпази спортистите по-добре, като идентифицира веднага потенциални травми, така че лекарският екип да реагира по-бързо и да има информация, още щом стигне до играча на терена.

Intel със своите суперкомпютри, базирани на чипа Intel Xeon, е сред водещите компании, която използва паралелни изчисления за решение на сложни задачи. Част от тези наложителни и революционни изследвания станаха възможни с архитектурата Intel MIC, която може да прави трилиони изчисления в секунда и е предназначена за сегменти за високопроизводителни изчисления като научни изследвания, проучвания и климатични модели.

Първият продукт Intel MIC с кодово име Knights Corner ще бъде направен по 22 нанометровия производствен процес на Intel – структури от транзистори, заемащи 22 милиардни от метъра, които позволяват интегриране на десет процесорни ядра в един-единствен чип.

Докато голяма част от работното натоварване ще използва водещите процесори Intel Xeon, архитектурата Intel MIC ще добави повече бизнес възможности за приложения за многопаралелна обработка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *