По време на International Supercomputing Conference (ISC) Intel Corporation обяви своите планове да предостави нови продукти, базирани на архитектурата Intel Many Integrated Core (MIC). Новите продукти ще създадат платформи, които обработват до трилиони изчислителни операции в секунда, запазвайки ползите от стандартните Intel процесори.
Като таргетира сегменти на високопроизводителни изчисления (high-performance computing) – научните изследвания, финансовите и климатичните симулации – първият продукт с кодово име ”Knights Corner”, ще бъде направен по 22-нанометровия производствен процес на Intel. Чрез използването на транзисторни структури с размер 22 милиардни части от метъра ще стане възможно интегрирането на цели 50 процесорни ядра върху един-единствен чип.
Докато по-голямата част от работните натоварвания ще продължават да работят максимално добре на водещите процесори Intel Xeon, архитектурата Intel MIC ще помогне за ускоряването на избрани приложения с висока степен на паралелност при обработка на данните.
Комплекти с кодово наименование “Knights Ferry” за целите на индустриалния дизайн и разработчиците, вече се доставят на избрани разработчици. От началото на втората половина на 2010 г., Intel ще разшири програмата, за да предостави обширен набор от развойни инструменти за архитектурата Intel MIC.
Общи инструменти и техники за оптимизация между архитектурата Intel MIC
Общи Intel software инструменти и техники за оптимизация между Intel MIC architecture и Intel Xeon processors ще поддържа разнообразни модели за програмиране, които ще предоставят безпрецедентна производителност на разположение на учени, изследователи и инженери, като им позволява да увеличат скоростта на своите открития и да запазят своите настоящи инвестиции в софтуер. Архитектурата Intel MIC е резултат от няколко проекта на Intel, в т.ч. ”Larrabee” и изследователски проекти на Intel Labs като Single-chip Cloud Computer.
„Екипът на CERN openlab успя да мигрира един сложен C++ parallel benchmark към софтуерната развойна платформа Intel MIC само за няколко дни,” заяви Свер Джарп, главен технически директор на CERN openlab. “Познатият хардуерен програмен модел ни позволи да накараме софтуера да работи много по-бързо от очакваното.”
„Процесорите Intel Xeon и сега нашата нова Intel Many Integrated Core архитектура ще измести още по-напред границите на науката и откритията, докато Intel ускорява решенията за някои от най-предизвикателните проблеми пред човечеството.“, каза Кърк Скогън, вицепрезидент и генерален директор на Intel Architecture Group. “Архитектурата Intel MIC ще разшири и водещите ни HPC продукти и решения на Intel, които вече са в над 82% от ТОП суперкомпютрите в света. Инвестициите днес са показателни за нарастващия ангажимент на Intel към глобалната HPC общност.”
TOP500
35-тото издание на списъка TOP500, който беше обявен на ISC, показва, че Intel продължава да бъде предпочитана платформа за high-performance computing (HPC). Цели 408 системи (или близо 82%) от водещите 500 компютри в световен мащаб използват Intel процесори.
Над 90% от базираните на четириядрени процесори системи, работят с процесори на Intel, като серията Intel Xeon 5500 почти удвоява своето присъствие със 186 системи.
Intel чипове захранват също и 3 от системите в ТОР 10 и 4 от петте нови участници в ТОР 30. Седем системи използват наскоро обявения Intel Xeon 5600 series processor, с кодово име “Westmere-EP,” а 2 системи работят с новия Intel Xeon 7500 series processor, с кодово име “Nehalem-EX.”
Intel Xeon processor 5600 series играе жизненоважна роля в най-високо класираната система от Китай в историята на ТОР500. Система No. 2, която се намира в National Supercomputing Center (NSCS) в Shenzhen, постигна 1,2 petaflops на Linpack benchmark с Dawning TC3600( NSCS е хъб за изследвания и иновации в Китай).
TOP500 списъкът на суперкомпютри, който се изготвя два пъти годишно, е дело на Ханс Мойер от University of Mannheim, Ерих Щрохмейер и Хорст Саймън от National Energy Research Scientific Computing Center на U.S. Department of Energy и Джак Донгара от University of Tennessee. Пълният доклад е на разположение на адрес на www.top500.org.
Нова Exascale лаборатория
За да отговори на предизвикателствата за работа с мащабни симулации при мулти petaflops и exaflops операции, Intel, Forschungszentrum Julich (FZJ) и ParTec ще заявят един многогодишен ангажимент за създаването на лабораторията ExaCluster Laboratory (ECL) в Йулих.
Лабораторията ще разработва ключови технологии, инструменти и методи за захранване на машини за мулти petaflops и exaflops изчисления, като се фокусират върху възможностите за надграждане и издръжливостта на тези системи.
ECL ще стане най-новият член на Intel Labs Europe – мрежа от изследователски и иновационни центрове, която обхваща Европа.
Webcast на презентацията на Кърк Скогън по време на International Supercomputing 2010 ще бъде публикувана на адрес: http://lecture2go.uni-hamburg.de/live.