Британската независима благотворителна организация Royal Society for Public Health е направила изследване с название “Състояние на ума” (Status of Mind). Резултатите от него показват, че социалните мрежи оказват доста негативно влияние върху тийнейджърите и най-опасните от тях са Instagram и Snapchat.
Организацията е анкетирала 1479 британци на възраст от 14 до 24 години за това, какво влияние оказват различните социални мрежи върху тяхното душевно здраве. Изследователите са взели под внимание редица фактори, включително изглед на тялото, загуба на сън, самонадеяност и Аз-концепция (Self-concept).
Анкетата показва, че най-лошите социални мрежи за тийнеджърите са Instagram и Snapchat, тъй като те имат отрицателни показатели по изглед на тялото, самонадеяност и тревожност. Facebook и Twitter също не са много по-добри. YouTube се оказва единствената услуга, която предизвиква у подрастващите повече положителни чувства, отколкото отрицателни.
Причината за всичко това може да е фактът, че основното съдържание на Instagram и Snapchat са снимки, затова потребителите постоянно правят визуални сравнения. Двете услуги имат висок показател на страх за отпадане от обществото. “Наблюдавайки как приятелите им постоянно нещо празнуват или някъде се разхождат, младите хора могат да почувстват, че отпадат от обществото, докато останалите се радват на живота, – казват от организацията. Тези чувства могат да способстват за “отчайващото” положение на младите хора. Те могат да не си дават сметка, че разглеждат редактирани и манипулативни снимки и видеа, като в същото време ги сравняват със своето “сиво ежедневие”.
Изследователите призовават за борба с отрицателните емоции – социалните мрежи трябва да показват на потребителите уведомления, че прекалено много време в интернет и разглеждат прекалено много фотографии. Освен това, снимките, които са били редактирани трябва да се маркират, за да се знае, че са такива.