В течение на десетилетия транзисторите – основните градивни елементи на електронните устройства, на практика не са променени. Но изследователите на IBM разработват такива транзистори, които ще позволят създаването на компютри, работещи подобно на човешкия мозък.
Технологията ще позволи да се създават високоефективни и с ниска консумация процесори. На свой ред мобилните устройства ще имат много по-дълго време за работа в автономен режим.
Новата технология имитира носещите заряд течности в човешкия мозък. Тя е базирана на така наречените “корелирани електронни оксиди”, които могат да бъдат комбинирани с йонна течност, в която едната половина на молекулите има положителен заряд, а другата отрицателен. Ако към тази течност се приложи слабо напрежение, заредените частици ще се устремят в противоположните страни на повърхността на оксидния материал. Така състоянието на материала се променя от изолатор на проводник.
Системата ще поддържа собственото електрическо състояние, докато към нея не бъде приложен друг заряд. В IBM се надяват, че могат да създадат енергонезависима памет, както и логически микросхеми, консумиращи значително по-малко енергия, отколкото сегашните използващи силиций.