Разумният избор
От край време определенията „предназначен за игри” и „скъп” са синоними в очите на всеки, който е тръгнал да си избира ноутбук. И наистина топ моделите геймърски ноутбуци сякаш се надпреварват кой ще извади по-стряскаща цена, която да откаже мнозинството от потребителите, за да останат само най-заклетите геймъри. HP G62 е мобилен компютър, който слага край на тази ценова дискриминация, предлагайки ви шанс да се забавлявате с любимите си игри на изключително атрактивна цена.
Хората, които играят непрекъснато, се нуждаят от наистина мощни и скъпи машини, но за една огромна част от потребителите това е излишно разточителство. Ако търсите мобилен компютър за работа и забавление, на който да може от време на време да пускате и по някоя интересна игра, то скъпите геймърски модели определено не са подходящият избор за вас. За да откриете най-удачното решение трябва да намерите точния баланс между няколко противоречиви изисквания.
Първо, животът на батерията е обратнопропорционален на хардуерната мощ на ноутбука. Купувайки най-мощния хардуер, ще трябва да се примирите с бързото изтощаване на батерията, и обратното – за по-дълъг период на автономна работа се налага да жертвате част от хардуерната сила на машината. Оптималното решение в случая е да се потърси баланс между двете, най-често под формата на ноубук с интегрирана видеокарта, който обаче притежава и дискретен графичен ускорител от среден клас, подходящ за игри.
Теглото на ноутбука също е важен фактор. Геймърските машини като по правило са тежки, с големи екрани. Това до голяма степен компрометира тяхната мобилност и може да откаже немалко хора от покупката им. От друга страна, малките и леки нетбуци са абсолютно непригодни за игри. Оптималното решение в случая е да се избере ноутбук с 15-инчов екран, който е достатъчно голям за игри, без това да е за сметка на неговата мобилност.
Третият важен фактор е цената. Геймърските машини използват най-скъпите процесори и видеокарти, осигурявайки мощност, от която по-голямата част от потребителите просто не се нуждаят. На противоположния полюс са евтините модели с интегриран графичен контролер, които обаче не стават за нито една от съвременните игри. Внимателният подбор на компонентите в ноутбука може да ви осигури прилична хардуерна мощ на много атрактивна цена.
Балансът между всички изброени условия дава един симпатичен мултифункционален ноутбук, подходящ както за работа, така и за игри, на много разумна цена. Точно такъв модел е HP G62.
Графичната карта, която прави разликата
Колкото и голям прогрес да бележат интегрираните в чипсета (а напоследък – и в самия процесор) графични контролери, те все се оказват недостатъчно мощни за нарастващите изчислителни потребности на модерните игри и тяхната впечатляващо реалистична графика.
Все още е в сила правилото, че ако възнамерявате да използвате ноутбука си и за игра, трябва да потърсите модел с дискретен графичен ускорител. При HP G62 това е ATI Mobility Radeon HD 5470 с 512 MB DDR3 памет, която е резервирана само за неговите нужди.
ATI Mobility Radeon HD 5470 е графичен ускорител от среден клас, който ще ви позволи да играете (при добро ниво на детайлност и достатъчен брой кадри в секунда) на голяма част от модерните игри. Картата не може да мери сили с върховите модели графични ускорители на пазара, но не забравяйте че цената на един от тях е съизмерима с парите, които ще ви струва целият ноутбук HP G62. В този смисъл Mobility Radeon HD 5470 е оптималният избор за видеокарта в бюджетния геймърски клас (за т. нар. casual gaming).
Обърнете внимание, че макар и да не е толкова „лакома” за енергия както високия клас ускорители, картата Radeon HD 5470 все пак скъсява времето за автономна работа на мобилния компютър. Използвайте я само когато е необходимо – при игра или гледане на филми във висока резолюция. Във всички останали случаи превключвайте към вградения графичен контролер, който е напълно достатъчен за браузване в интернет и работа с офис приложения, а консумира минимално количество енергия. При тези условия 6-клетъчната батерия на HP G62 ще ви осигури дълги часове на работа и мобилни забавления.
Процесор, памет и хард диск
В геймърските машини основната тежест пада върху графичния ускорител, но и останалите хардуерни компоненти също трябва да са на ниво.
При HP G62 процесорът е Intel Core i3-350M на тактова честота 2,26 GHz. Типичен представител на новото поколение чипове на Intel, Core i3-350M е изработен по 32-нанометров технологичен процес и предлага много добра производителност при ниска консумация на енергия.
Оперативната памет е 3 GB DDR3 SDRAM (два DIMM модула за 2+1 GB). Това е оптималната стойност за работа с 32-битова операционна система, а ако след време решите да ъпгрейдвате, може да я увеличите до 4 GB.
Хард дискът не е от водещо значение за геймърските компютри, затова в HP G62 ще откриете стандартен модел на Western Digital със скорост на въртене на плочите 5400 оборота в минута. Капацитетът му е 640 GB, което е добре дошло за запис на по-големи мултимедийни файлове (като например HD филми) или инсталиране на много игри.
Дисплеят – пир за очите
Дори процесорът и видеокартата да сътворят чудеса в пресъздаването на уникалната графика на днешните игри, целият ефект от работата им се губи, ако го гледате на дисплей с „измити” цветове и нисък контраст.
За щастие, в HP G62 не са пестили от дисплея. Получавате разкошен BrightView екран с диагонал 15,6” и LED подсветка. Образът е с наситени и кипящи от живот цветове, което превръща гледането на филми и гейминга в истинска наслада за очите.
Екранът е с WXGA резолюция (1366 x 768 пиксела). В горната му част е монтирана уеб камера за видео чат през Skype или друг софтуер за видеоконферентна връзка.
Оптично устройство и възможности за връзка
В HP G62 има вградена DVD записвачка, която поддържа всички формати оптични носители, включително и двуслойните дискове. Тя също така е и LightScribe съвместима, което означава, че може да гравирате красиви етикети на дисковете с помощта на лазера (за целта се нуждаете единствено от дискове, които поддържат LightScribe, а такива вече се продават навсякъде).
Мрежовите възможности на HP G62 включват всички стандартни комуникационни канали, които може да ви се наложи да използвате – от кабелния 10/100 Mbps Ethernet до безжичния Wi-Fi (802.11b/g/n). Не е забравен и практичният Bluetooth за връзка към смартфони и други мобилни устройства.
На удобно място в предната лява част на корпуса е разположен универсален четец за карти памет от типа 5-в-1, който работи със SD/SDHC/MS/ MS Pro/MMC/xD флаш карти.
USB портовете са общо три – два отляво и един от дясната страна на корпуса. Всички те са по стандарта USB 2.0.
Лаптопът има D-Sub конектор за включване към външен монитор и също така – HDMI порт. Последният е много важен, тъй като чрез него може да свържете HP G62 към голям LCD или плазмен телевизор и да гледате филми във висока резолюция с превъзходно качество на образа и звука.
Звук от Altec Lansing
Нека си го признаем – една голяма част от лаптопите вадят отвратителен звук. За това има и съвсем обективни причини – компактният корпус не позволява монтирането на по-големи говорители, а акустичните характеристики са последното, което се взима под внимание при проектирането на мобилни компютри.
При геймърските лаптопи обаче звукът не бива да остава пренебрегван, защото „тенекиеното” звучене без плътен бас и без каквото и да е усещане за автентично разпределение в пространството на звуковите източници е в състояние напълно да развали удоволствието от играта.
При HP G62 подобен проблем няма как да възникне, тъй като колоните са… Altec Lansing! Не сме привърженици на робуването на имена и марки, но случаят с Altec Lansing е малко по-специален. Тези хора се занимават с аудио от 1936 година и никога не са правили компромиси с качеството.
Altec Lansing са оборудвали HP G62 с дълъг Soundbar, който е монтиран зад клавиатурата и непосредствено под дисплея. По този начин се решава един от най-неприятните акустични проблеми в мобилните компютри – да виждате действието на екрана, но да чувате звука от друго място.
Системата от говорители, които Altec Lansing са разположили в Soundbar, създават звук с много високо качество. Ниските честоти са плътни и отчетливи, без да звучат приглушено или „замазано”, а високите и средни части на спектъра са поднесени много чисто и с правилната си пространствена ориентация създават ефект на обгръщане, при който слушателят се чувства сякаш е в центъра на случващото се върху екрана.
Стилен, но атрактивен дизайн
В дизайна, както и в много други отношения, създателите на HP G62 са постигнали удивителен баланс. Лаптопът е с изчистен вид, но без да изглежда скучен, и същевременно е достатъчно атрактивен, без да залита в характерната за други геймърски машини крещяща показност.
В цветово отношение е заложено на изпитаната комбинация от сребристо и черно, която изпъква със своята универсалност. Горната част на корпуса е изцяло сребриста, с красиво метализирано лого на HP, докато рамката на монитора и клавиатурата са черни. Самата клавиатура е много удобна за писани и за игри, с отлична реакция на бутоните и размери, много близки до тези на стандартна десктоп клавиатура.
Сребристото покритие на корпуса е матово, с приятна на пипане релефна текстура, което го прави изключително устойчиво на зацапване. Забравете за гладките полирани модели, които са като магнит за отпечатъци – с HP G62 може да работите и играете по цял ден, без да го забърсвате с кърпичка на всеки четвърт час, и вечерта той ще изглежда сякаш току що сте го разопаковали от магазина. Релефното покритие обхваща дори тъчпада, който е слят в едно цяло със сребристата рамка на черната клавиатура.
Лаптопът създава усещане за много солидна и качествена изработка. Без излишни мигащи светлини, които да ви разсейват от действието на екрана, и без онази кичозна нотка, която сякаш са орисани да притежават геймърските машини.
С HP G62 ще изглеждате еднакво добре както на важна среща в офиса, така и на LAN парти с приятели геймъри. Този баланс и хармония, както и липсата на залитания в каквито и да е крайности (хардуерни, дизайнерски или финансови) са може би най-характерното за HP G62 – ноутбукът, в който намират пресечна точка работата и удоволствието.