HP разработва чип с 256 процесора, свързани с лазерни лъчи

Към 2017 г. НР планира да пусне чип, създаден по революционна технология. Уникалността на устройството се се заключава в това, че микропроцесорите, които влизат в състава на чипа са свързани помежду си с лазерни лъчи.

Производителността на чипа, който е получил работното название Corona, е 10 трилиона операции с плаваща запетая в секунда. По този начин, пет подобни свързани помежду си чипа могат да осигурят производителност, сравнима с най-мощните съвременни суперкомпютри.

Устройството ще се състои от 256 процесора. Скоростта на обмен на данните с паметта ще е 10 ТВ/s, а помежду си процесорите предават астрономичните по сегашните мерки 20 ТВ/s.

Основно възможно приложение на подобни чипове е създаването на суперкомпютри, които ще могат да изпълняват над 1 квинтилион операции с плаваща запетая в секунда. Това е около 100 пъти повече, отколкото производителността на най-мощните съвременни устройства. Ключова особеност на тази технология е значително по-ниската консумация на енергия в сравнение с традиционните чипове.

Трябва да отбележим, че Corona не е единствената разработка, целта на която е създаването на свръхбързи чипове. В качеството на примери може да посочим Runnemede от Intel, Angstrom на Масачузетския технологичен институт, Echelon от NVIDIA и X-calibur на лабораторията Sandia.

Съществуват няколко препятствия, заради които е невъзможно безкрайното нарастване на изчислителната мощ по сегашните методи. Преди всичко с увеличаване на ядрата са нужни все по-сложни системи за координиране на тяхната работа. Освен това, с увеличаване на обема на изчисленията, загубите на енергия при обмена на данни с паметта стават колосални. Изследователите от НР са уверени, че разработваният от тях метод за връзка между елементите ще може да реши и двата проблема.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *