Google държи в резерва мениджъри и специалисти

“За всеки случай” – така може да се опише секретната програма на Google за задържане на стари специалисти, които в миналото са контролирали важни проекти, но сега временно безделничат. На “резервната скамейка” се намират бивши служители и инженери на компанията, които с месеци или с години очакват назначение или проект, но при това получават заплата, за да не отиват при конкуренцията или да не създават свои компании, съобщава Business Insider.

В материала на изданието се привеждат няколко примера, в които загубилите известност и важност ветерани на Google отново се оказват в центъра на вниманието. Така например, Омид Кордестани, първият старши-вицепрезидент на Google по продажбите, през миналата година излезе “от запас”, като получи длъжността на бизнес-ръководителя Никеш Арора, който пък премина на работа в SoftBank Corp.

Впрочем, далеч не всички стари кадри получават бързо нови проекти и възобновяват своята активна дейност в компанията. Брайян Маклиндън, един от първите куратори на популярната картова услуга на Google, над половин година не участва в никакви проекти. В резерва на компанията има и специалисти, които заемат високи длъжности само формално. Един от тях е Салар Камангар, един от 15-те първи служители на Google и бивш президент на YouTube, който към момента заема поста старши вицепрезидент по продуктите, но на практика е само съветник на съоснователя и генерален директор на корпорацията Лари Пейдж. В някои случаи ценните кадри получават статус “специален съветник”.

Подобна “резервна скамейка” за задържане на висококвалифицираните специалсити е ефективен, но малко споделян тактически ход в общата стратегия на Google. Интернет гигантът постоянно търси нови възможности за разширяване на собствения бизнес и излизане на нови пазари, и по въпроса за кадрите се отдава предпочитание на опитните специалисти, а не на току що завършилите профилирани ВУЗ, които отчаяно се опитват да покажат колко ги бива.

“Тази практика намалява текучеството на кадрите и позволява да се запазят знанията, които се използват веднага при необходимост. Задържането на тези хора струва на компанията доста евтино, вместо те да отидат в конкурентна компания или да основат своя, – казват от Google.

Според излязлата наскоро книга “Work Rules!”, написана от вицепрезидента за работа с персонала Ласло Бък, около една трета от първите 100 служители на Google и до сега работят в компанията. Системата за задържане на висококвалифицираните специалисти има неофициален характер, но основната идея и целите й са очевидни и много важни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *