GIGABYTE официално обяви следващото поколение RACKLUTION-OP – продуктовата линия базирана на Проекта за отворени изчислителни среди с отворени стандарти за сървърни шкафове (Open Compute Project (OCP) Open Rack Standards). В новата гама са включени Изчислителни и GPU модули снабдени с най-новото поколение Intel Xeon Scalable Purley Generation процесори. GIGABYTE може да комбинира и интегрира тези модули в завършени, OCP съвместими шкафове за бързо и лесно инсталиране в информационните центрове.
Преглед и предимства на сървърния проект OCP
Какви са отворените стандарти за сървърните шкафове (Open Rack Standards)? Това са насоки за отворен хардуерен дизайн, първоначално разработени от Facebook и след това преобразувани през 2011 г. в отворен проект. Под „отворен“ (open source) се разбира, че всеки може да допринесе към идеята, затова голям брой и различни организации свързани с изграждането на информационни центрове досега са допринесли със своя опит и квалификации за проектирането на хардуер, който може по-бързо и по-лесно да се инсталира, който е по-малко скъп и разполага правилните характеристики необходими за ефективност и мащабиране, като дизайнът е основно насочен около пестене на пространство и енергия.
Дизайнът Open Rack Standards може да постигне това по няколко начина. Първо, ширината на шкафа е 21” в сравнение с традиционния 19-инчов шкаф, с единична височина на сървърите 1OU (1.89’’, спрямо 1U височината от 1.75” в традиционния шкаф), с което се добавя хоризонтално и вертикално пространство във всеки трей за по-голяма изчислителна, мрежова и сторидж плътност или за по-добър въздушен поток или място за окабеляването. Второ, захранването на всеки ракмаунт сървър е премахнато и консолидирано в отделен централен модул. Това не само освобождава повече пространство за другите компоненти, но и позволява по-добро охлаждане и повишава ефективността при поддръжката на консолидирания захранващ блок. Захранването се подава към изчислителните, GPU и сторидж модули директно чрез “bus-bar” системи (шини), прокарани отзад на шкафа.
Освен това, сървърните модули са проектирани като Lego блокчета, които са достатъчно малки, за да се монтират и демонтират само от един човек. Това също добавя лекота и удобство при мащабиране: всеки модул е достъпен индивидуално и може да бъде поръчан на по-късен етап, за да се добави капацитет към съществуващата инфраструктура. Проектът ОСР (Open Compute Project) твърди, че за тези характеристики на дизайна е доказано, че са 38% по-енергоефективни за изграждане* и 24% по-малко скъпи за експлоатация* от традиционната 19” рак инфраструктура за тези, които стартират с възприемането (инсталирането) на Open Rack Standards.
* https://www.opencompute.org/about
RACKLUTION-OP
Рак-решенията на GIGABYTE – RACKLUTION-OP – разполагат с два различни дизайна на захранването базирани на две различни версии на Open Rack Standards: OCP Version 1.0 е дизайн на шкафа, при който захранването е по три вертикални 12V шини, докато OCP Version 2.0 е рак дизайн, при който захранването се подава само по една единична вертикална 12V шина. Всеки колектор на шини може директно да доставя до 960W (80A x 12V), следователно OCP Version 1.0 на шкафа (три шини) може да достави до 2,880W на шкаф (960W x 3 шинни конектори), което прави дизайна подходящ за шкаф с GPU модули, които имат високи изисквания към консумацията на енергия, докато OCP Version 2.0 на шкафа (една шина) може да достави до 480W на модул, с което този дизайн е по-ефективен избор за изчислителни или сторидж модули, където изискванията за енергийна консумация не са така тежки. И двете версии съществуват съвместно една с друга и клиентите могат да изберат дизайна според изискванията на конкретната система.
„GIGABYTE утвърждава своята водеща позиция със своите предложения за информационни центрове, като клиентите на компанията могат да разчитат на тези иновативни решения за намаляване на капиталовите и оперативните разходи, и продуктовата линия RACKLUTION-OP е важна част от тези предложения,“ коментира Георги Димитров, технически директор в SG-Computers Engineering, дистрибутор на сървърните продукти на GIGABYTE у нас. Допълнителна информация можете да намерите на https://sg-computers.com .