Facebook обмисля създаването на собствена криптовалута

Facebook обмисля създаването на собствена криптовалута, с идеята да стимулира паричните трансфери в своето чат приложение WhatsApp, пише “Блумбърг”.

Социалната мрежа смята да реализира плановете си първоначално на индийския пазар, където да позволи на потребителите да изпращат пари чрез „stablecoin” (стейбълкойн), чиято стойност ще е обвързана с щатския долар, посредством приложението за комуниакция WhatsApp. Приложението беше придобито от Facebook през 2014 година и понастоящем има над 200 млн. активни потребители месечно в Индия, пише infostock.

Индия е и един от най-големите пазари за услуги предназначени за изпращане на пари. Само през 2017 година, индийските мигранти по света са изпратили у дома общо 69 млрд. долара, сочи доклад на Световната банка.

По-рано през 2018 г., след широкото разпространение на bitcoin и истерията около криптовалутите, Facebook обяви, че пуска своя блокчейн група. Екипът се ръководи от бившия шеф на PayPal и Facebook Messenger Дейвид Маркъс.

По-рано тази седмица стана ясно, че Facebook е споделяла потребителски данни с големи компании като Spotify, Netflix, Microsoft, Yahoo и други, които категоризира като партньори. Някои от партньорите на социалната мрежа като Spotify и Netflix са имали достъп до личните съобщения на потребителите – включително възможността да четат, съставят или изтриват съобщения.

Тези компании обаче не са единствените с широк достъп до потребителски данни. Amazon, търсачката на Microsoft Bing и Yahoo също са партньори за данни. Amazon, например, може да вижда имената на потребителите и информацията за контакт чрез техните приятели.

Това е поредният скандал, свързан с компанията на Марк Зукърбърг, относно защитата на данните на потребителите. По-рано тази година стана ясно, че данните на 87 милиона потребители са били достъпни за британската лобистка компания Cambridge Analytica, без съответното съгласие.

През миналата седмица беше съобщено, че софтуерен бъг може да е дал достъп до милиони частни снимки на потребителите на Facebook на приложения на трети страни. Малко преди това стана ясно и за друга хакерска атака, при която са засегнати милиони потребителски профили.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *