ETAP и Schneider Electric представиха иновативен цифров близнак на фабриката за ИИ

Цифровият близнак осигурява подобрен поглед и контрол върху електрическите системи на фабриките за изкуствен интелект и изискванията им за захранване

 

Schneider Electric и ETAP представиха авангарден цифров близнак, който може точно да проектира и симулира енергийните нужди на фабриката за изкуствен интелект (ИИ). Като използват проекта NVIDIA Omniverse за цифрови близнаци за фабрика за ИИ, Schneider Electric и ETAP правят възможна разработката на цифрови близнаци, които обединяват множество входни данни за механични, термични, мрежови и електрически системи, за да симулират как работи една фабрика за ИИ. Сътрудничеството има за цел да трансформира проектирането и операциите на фабриката за ИИ, като осигури по-добър поглед и контрол върху електрическите системи и изискванията за захранване и така да предостави възможност за значително по-висока ефективност, надеждност и устойчивост.

Докато основната визуализация на електрическите системи беше възможна и преди, интеграцията на технологиите на ETAP и NVIDIA Omniverse позволява създаването на обхватен цифров близнак за фабрика за ИИ, при който различни динамики си взаимодействат безпроблемно. Сложната технология за моделиране на ETAP ще създаде виртуална реплика на електрическата инфраструктура на центъра за данни и ще я комбинира с данни за електроенергийната система в реално време, усъвършенствани анализи и изводи. Интелигентните алгоритми анализират и прогнозират моделите на потребление и разпределение на енергия, което позволява безпрецедентни изводи, приложими за:

  • усъвършенствано проектиране и симулация на електрическата система;
  • динамичен анализ на сценарии „какво – ако“;
  • проследяване на ефективността на електрическата инфраструктура в реално време;
  • усъвършенствана оптимизация на енергийната ефективност;
  • прогнозна поддръжка и оценка на надеждността на системата;
  • инфраструктурни нужди, основани на потреблението на енергия, които могат да помогнат за намаляване на общите разходи за собствеността.

От широкомащабни клъстери за обучение до edge сървъри за вземане на решения, работните натоварвания на ИИ водят до значително увеличение на потреблението на енергия в центровете за данни. За разлика от традиционните изчислителни задачи, операциите с ИИ — особено обучението на модели и сложните процеси за вземане на решения — изискват значителна изчислителна мощност, което води до по-висока плътност на мощността на сървърния шкаф. Тъй като внедряването на ИИ се ускорява, стартиращите фирми, предприятията, доставчиците на колокация и интернет гигантите трябва да преосмислят проектирането и управлението на центровете за данни, за да отговорят на нарастващата потребност от енергийна ефективност.

Сътрудничеството на ETAP и NVIDIA въвежда иновативен подход „мрежа към чип“, който отговаря на критично важните предизвикателства на управлението на мощността, оптимизацията на производителността и енергийната ефективност в ерата на изкуствения интелект. Понастоящем операторите на центрове за данни могат да оценят средната консумация на енергия на ниво сървърен шкаф, но новият цифров близнак на ETAP има за цел да увеличи прецизността при моделирането на динамичното поведение на натоварване на ниво чип, за да подобри проектирането на електроенергийната система и да повиши енергийната ефективност.

Това съвместно усилие подчертава ангажимента на ETAP и NVIDIA да стимулират иновациите в сектора на центровете за данни, като помагат на бизнеса да оптимизира операциите си и да управлява ефективно предизвикателствата, свързани с работното натоварване за ИИ. Сътрудничеството има за цел да повиши ефективността на центъра за данни, като същевременно подобри надеждността и производителността на мрежата.

„Тъй като работните натоварвания на изкуствения интелект нарастват по сложност и мащаб, прецизното управление на мощността е от решаващо значение за осигуряването на ефективност, надеждност и устойчивост“, изтъкна Дион Харис, старши директор на HPC и AI Factory Solutions в NVIDIA. „Чрез нашето сътрудничество с ETAP и Schneider Electric предлагаме на операторите на центрове за данни безпрецедентна видимост и контрол върху динамиката на захранването, като им даваме възможност да оптимизират инфраструктурата си и да ускорят внедряването на ИИ, като същевременно повишат оперативната устойчивост.“

Това сътрудничество представлява много повече от просто технологично решение“, посочи Танудж Ханделуал, главен изпълнителен директор на ETAP. „Ние преосмисляме из основи как центровете за данни могат да бъдат проектирани, управлявани и оптимизирани в ерата на ИИ. Като свързваме електротехниката с усъвършенстваните технологии за виртуализация и изкуствен интелект, създаваме нова парадигма за управление на инфраструктурата.

Панкай Шарма, изпълнителен вицепрезидент за центровете за данни, мрежите и услугите в Schneider Electric, добави: „Сътрудничеството, скоростта и иновациите са движещите сили зад трансформацията на дигиталната инфраструктура, необходима за справяне с натоварването с ИИ. Ние от ETAP, Schneider Electric и NVIDIA не само развиваме съвместно технологията на центровете за данни — но също даваме възможност на бизнеса да оптимизира операциите и безпроблемно да се ориентира в енергийните изисквания на изкуствения интелект.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *