ERP системите през 2020 г. ще стават все по-интелигентни и ще са интегрирани с 3D принтери и сензори

Достъп до данните за бизнеса в реално време, все по-тясна интеграция с изкуствен интелект, както и с всевъзможни устройства, включително 3D принтери. Това са някои от най-интересните нови тенденции, които можем да очакваме на пазара на системи за управление на бизнеса от клас ERP през следващата година, според специалистите от българската софтуерна компания Тим ВИЖЪН България.

 

През отминалите години видяхме широкото навлизане на “облачните” (cloud) технологии в този сегмент, в резултат на което ERP-системите станаха много по-скалируеми, достъпни и в крайна сметка – масови, достигайки и до най-малките фирми. Повече мобилност и гъвкав достъп, както и интеграция с редица други бизнес софтуерни решения като CRM и “обединени комуникации” – това са някои от другите по-значими тенденции, които наблюдаваме в бранша до сега. Налага се въпросът – какво да очакваме през следващата година? Ето отговора, според екипа на българската компания за бизнес софтуер.

 

По-силен изкуствен интелект

 

Изкуственият интелект (Artificial Intelligence – AI) ще намира все по-широко приложение в рамките на ERP системите, добавяйки нови функционалности и интелигентност. Това на практика ще доведе до навлизането на нов клас бизнес софтуер – iERP (intelligent ERP), чиято цел ще бъде не да замени хората, а да разшири техните възможности и капацитет. В резултат ще видим разнообразни нови приложения за анализ, както и за автоматизация на бизнес процеси, спестявайки стотици човеко – часове работа.

 

Данните ще стават все повече и по-полезни

 

Днес компаниите събират повече данни от всякога – за производствените процеси, продажбите, поведението на клиентите в търговските обекти, маркетинговите кампании и др. В добавка фирмените данни стават все по-комплексни. Това направи системите за бизнес анализ (Business Intelligence – BI) в едни от най-бързо растящият сегмент сред софтуерни бизнес решения, като се очаква тази възходяща тенденция да продължи и през следващата година. Бурното навлизане на изкуствения интелект в системите за бизнес анализ ще направи тези решения още по-широко достъпни и лесни за използване от широк спектър потребители, включително и не специалисти. Чрез интеграция с ERP системите тези решения ще навлязат в работата на всички отдели и служители, като ще им помогнат да извлекат максимална полезност от фирмените данни.

 

Данни в реално време

 

Достъпът до фирмените данни в реално време дава редица предимства – възможност за по-прецизни мениджърски решения на база на по-актуална информация, по-бърза реакция дори на най-малките пазарни флуктоации, по-добро обслужване на клиентите и т.н. Тези и ред други предимства стимулират водещите производители на ERP решения да добавят тази функционалност към параметрите на своите ERP решения, като очакваме през следващата година да станем свидетели на все повече и по-иновативни методи за представяне и използване на данните в реално време.

 

Интеграция с 3D принтиране

 

3D принтерите вече се използват широко в редица индустрии и 2020-та ще е годината, в която ERP системите ще се интегрират все по-дълбоко с тази бързо – развиваща се технология. Този тип машини стават все по-големи и по-комплексни, и се използва от предприятията преди всичко за прототипиране, създаване на триизмерни проекти, дизайнерски концепции, но все по-често – и за производство на малки бройки от детайли, резервни части и др. Триизмерният печат вече е индустриално решение, което има сериозен капацитет да спестява средства, да подобри ефективността и да ускори достигането до финален вариант на дизайна на нов продукт.

 

Интеграцията между креативните възможности на 3D принтерите и огромните масиви от данни, предоставяни от ERP системите, ще доведе до впечатляващи нови приложения. Бизнес софтуерът може също да спомогне за мониторинг на материалите, използвани за производство с 3D принтери, както и да проследява и управлява целия производствен процес.

 

Интернет на нещата

 

„Интернетът на нещата“ (Internet of Things – IoT) вече от няколко години е технологията с най-голямо влияние в развитието на ERP системите, но очакванията са през 2020 г. интеграцията между двете технологии да стане много по-всеобхватна. Експертите прогнозират, че през следващата година над 7.5 милиарда IoT устройства ще бъдат интегрирани в компании в целия свят. По този начин бизнес софтуерът ще бъде свързан с множество сензори и други физически устройства и ще комуникира с тях без човешка намеса. Това ще доведе до приток на още по-големи обеми от данни към ERP и BI системите, обезпечавайки използването на данни в реално време. Дълбоката интеграция между системите за бизнес управление и свързаните устройства ще улесни проследяването на процеса на производството, наличността на суровини, складовите наличности и много други процеси, посочват още от екипа на Тим ВИЖЪН България. ERP системите се превръщат в цялостни платформи, които комуникират както с потребителските компютри, така и с разнообразни други устройства и това е може би най-значимата промяна, през която преминава бранша през последните години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *