EC-GSM-IoT (преди EC-EGPRS) е нова технология, която дава нови възможности на съществуващите клетъчни мрежи за IoT приложения с широк обхват и ниска мощност (LPWA). EC-GSM-IoT може да бъде активирана чрез внедряване на нов софтуер в много голям GSM обхват, който прибавя допълнително покритие, за да обслужва IoT устройствата.
Ericsson, Orange и Intel завършиха един от първите реални тестове на EC-GSM-IoT технологията за Интернет на нещата, оптимизирана за бюджетни, опростени устройства и подобрени мрежови възможности за клетъчни IoT. Този революционен EC-GSM-IoT опит бе проведен в Париж от ноември 2015г. до февруари 2016 г. при използването на 900 MHz честота. Постигнато е разширение от 20 dB отвъд стандартното GSM покритие, което е седемкратно подобрение на обхвата при приложения с ниска стойност. Тестът показва и възможността за достигане до иначе проблемни пространства като разположени на голяма дълбочина мазета, където са инсталирани множество умни измервателни уреди, или пък отдалечени райони, в които са инсталирани сензори за селскостопански цели или наблюдение на инфраструктурата. Демонстрирана бе отлична работа и представяне в реално време.
Ален Малоберти, старши вицепрезидент на Orange Labs Networks, каза: “Резултатите от този тест представляват значима стъпка напред за индустрията. Той показва жизнеспособността и финансовата ефективност на технологията и проправя пътя за нас към развитието на екосистемата за Интернет на нещата.”
Арун Бансал, ръководител бизнес дивизия Радио в Ericsson, заяви: “Нашето клетъчно LPWA решение позволява на операторите да оптимизират съществуващата им инфраструктура с внедряването на нов софтуер. Щастливи сме с постигнатите резултати по време на тестването. EC-GSM-IoT е обещаваща технология, която дава нови възможности за Интернет на нещата с голям обхват, базиран на еволюцията на 3GPP стандарта.”
Аша Кеди, вицепрезидент и директор на Next Generation and Standards в Intel, сподели: “Подобреното покритие в затворени пространства е ключово, когато се касае Интернет на нещата, и затова ние сме изключително радостни с постигнатите резултати по време на теста. Вече имаме готовност да помогнем на нашите клиентите да отговорят на нуждите си от IoT решения.”
Оптимизираните за Интернет на нещата клетъчни мрежи ще бъдат пуснати в действие през 2017 г.
EC-GSM-IoT ще бъде показана по време на Световния мобилен конгрес в залата на Ericsson като част от демонстрацията на свързани лозя, в която опростено сензори за измерване влажността на въздуха и температурата са комбинирани с дълъг живот на батерията.
Ericsson събира топ играчите на световната сцена от цялата клетъчна IoT екосистема и представители от различни индустрии и на Световния мобилен конгрес 2016, за да даде тласък на напредъка и комерсиализацията на LPWA технологията за масирани IoT приложения. Ericsson работи с партньорите в индустрията и екосистемата, за да надгради покритието на съществуващата клетъчна мрежа с цел сигурно и ефективно да отговори на огромното разнообразие от възможности на употреба на IoT, вариращи от умни градове до носими устройства и наблюдение на околната среда като качеството на водата или замърсяването на въздуха например.
През 2016 г. Ericsson ще извърши първични демонстрации и полеви изпитания на NB-IoT и LTE-M (Cat-M) с водещи оператори и производители на чипсети или модули като AT&T, CMCC, Telstra, Verizon, Vodafone, Intel, Qualcomm, Sequans и Sierra Wireless, за тестване и верификация на различни възможности за употреба, сред които свързано е-колело, разпознаване на пожар и пожарна опасност, проследяване на добитък, наблюдение на интелигентни мрежи, както и на автомобили и логистичен парк.