Принципът на мрежовата неутралност гарантира еднаквото третиране на онлайн трафика от интернет доставчиците и по тази причина има ключово значение.
На 27 октомври Европейският парламент гласува нови правила, по които бе достигнато предварително съгласие с правителствата на страните от ЕС след две години преговори. Представяме Ви основни елементи от текста, който бе одобрен в ЕП.
За мрежовата неутралност
Мрежовата неутралност е принципът, че интернет доставчиците следва да се отнасят по един и същи начин към всички сайтове, платформи и онлайн приложения, което означава, че те не могат умишлено да блокират или да забавят конкретни уебсайтове или услуги. Според някои обаче терминът не е достатъчно прецизно дефиниран в гласувания регламент за европейски единен пазар за електронни комуникации.През юни представители на ЕП и на страните-членки постигнаха неофициално споразумение по текста на регламента, който засяга приложението на принципа на практика.
Специализирани услуги
Правилата предвиждат възможността да бъдат предлагани специализирани услуги както на крайни потребители, така и на компании, които са склонни да платят повече за получаването на предимство в онлайн трафика. Според текста обаче тези платени услуги не могат да бъдат предлагани, ако ограничават трафика и скоростта за другите потребители и сайтове. Приоритет може да бъде даван например при прехвърляне на важни здравни данни, при провеждане на хирургически операции от разстояние, за управлението на автономни коли без шофьор и за предотвратяване на терористични нападения.
Безплатно ползване на онлайн услуги
Някои интернет доставчици, особено мобилни оператори, имат практиката да не включват ползването на определени приложения в изчисляването на ползвания от потребителите трафик. Това означава, че на практика тези приложения или услуги излизат безплатно на потребителите, което им дава предимство пред останалите уебсайтове и услуги. Парламентът дава свобода на националните регулатори, които ще следят за прилагането на правилата, да решат дали тази практика да бъде позволена в съответната страна или не.
Следващи стъпки
Одобреният на 27 октомври текст влиза в сила незабавно във всички страни-членки. До шест месеца Групата на европейските регулатори в областта на електронните комуникации ще публикува общи насоки за националните регулатори, които ще следят приложението му на практика.