Dropbox добавя втори слой, за да намали разходите за съхранение на по-малко достъпни файлове

Dropbox вече започна да измества работните натоварвания от AWS към собствените си центрове за данни преди няколко години, тъй като имаше нужда от по-голям контрол върху съхранението и достъпването на файловете. За целта компанията разработи архитектура за съхранение, наречена Magic Pocket, но с течение на времето стана ясно, че повечето хора само архивират своите файлове в Dropbox, след което рядко ги ползват.
Инженерите установиха, че няма смисъл всичко да се съхранява по един и същ начин, след като много от файловете никога не са достъпвани след качването си в облака и затова се насочват към две нива на съхранение, второто от които е т.нар. Cold Storage, позволяващ по-евтино съхранение, но и своевременно доставяне при поискване.
За нас потребителите всъщност няма значение пред какви предизвикателства се изправя компанията, ние искаме просто да кликнем върху даден файл и той да се отвори без закъснение, независимо кога е качен, но Dropbox вижда възможност да ги съхранява в отделен слой, като може да направи някои компромиси с производителността и мрежовата пропускателна способност. Инженерите на компанията поректиат состема с приемливо ниво на латентност за извличане на файловете, но без такова забавяне, че да бъде видимо за клиентите. Cold Storage работи на един и същ хардуер и мрежа, но пести разходи, чрез иновативно намаляване на диска с 25%, без това да компрометира дълготрайността или наличността. С новия слой, Dropbox се надява да спести 10 – 15% от своите разходи с течение на времето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *