Cisco и „Сити Клиник” демонстрират технологиите на бъдещето в медицината

Днес „Сити Клиник” представи авангардни информационно-технологични решения, въведени за първи път в България.

На специално медийно събитие, ръководството на медицинското заведение, съвместно със Сиско България, демонстрираха на живо възможностите на „технологиите на бъдещето” и как те помагат при диагностиката и лечението на пациентите.

„Сити Клиник“ е първото медицинско заведение в България, което изгражда своята мрежова свързаност по стандарта Cisco Medical-Grade Network. Това е стандарт, създаден от световния мрежови лидер, който сертифицира цялостната компютърна мрежа за гарантиран и високо защитен обмен на медицинска информация в здравните заведения.

Освен това „Сити Клиник“ използва редица технологии от гамата Cisco Collaboration, които са компоненти на виртуална, базирана в ИТ-облак настолна инфраструктура. Проектът добива завършеност чрез услуга за управление на цялостната инфраструктура от страна на един от иновативните партньори на Сиско Системс в България – Аосиа.

Проектът е първи по рода си в България и е един от първите в Европа. Домакини на събитието бяха Илиан Григоров и Андрей Марков, съоснователи и управители на „Сити Клиник“. Официални гости бяха Борислав Димитров, управляващ директор Сиско Системс България и доц. д-р Иво Петров, медицински директор в „Сити Клиник“ и представители на Посолството на САЩ в България.

Специално за събитието на живо от Сан Франсиско се включи Питър Хайду, генерален директор Югоизточна Европа на Сиско Системс.

Илиан Григоров приветства гостите и изтъкна, че още при проектирането на здравния център в гр. София са искали да внедрят уникална технологична база, където достъпът до информация е от изключителна важност. За целта „Сити Клиник“ използва оборудването и технологиите на Сиско поради тяхната стабилност и безпроблемна работа, като те формират основата на системите за мрежова връзка и пренос на данни в клиниката.

„За нас бъдещето на медицината е чрез все по-развиващите се технологии да предоставяме възможно най-добрата услуга на пациентите на болницата”, коментира Илиан Григоров. „Горди сме, че сме първото медицинско заведение, което може да се похвали с тези технологии, като вече отчитаме позитивните резултати от тяхното прилагане.”

Използването на интегрираните технологии, позволяват на „Сити Клиник” да подобри болничното сътрудничество, тъй като лекарите и външните консултанти разполагат с по-лесен достъп до медицинските картони на пациентите. Всички виждат едни и същи данни, информацията следва пациента, където и да бъде преместен той. Така медицинското заведение укрепва взаимното партньорство и колегиалността сред лекарите, които са ангажирани да осигурят координирана и пълноценна грижа за пациента.

За да демонстрират качеството и бързината на телевръзката, директно от Сан Франсиско Питър Хайду изрази удовлетворението си от участието на Сиско в проекта, като подчерта значимостта на подобни проекти за компанията.

„Визията , която има Сити Клиник е иновативна за Югоизточна Европа и ние сме изключително горди да бъдем част от този проект. Всичко, което виждаме в Сити Клиник е живото доказателство за това как технологията може да промени облика на всякакъв вид услуги. Винаги когато говоря за технологии, обичам да акцентирам върху факта че те имат смисъл само тогава, когато са част от ежедневието на хората”, коментира Питър Хайду.

Борислав Димитров също коментира участието на Сиско в проекта: „Нашите технологични решения и архитектури дават възможност за изграждане на една сигурна и надеждна информационна инфраструктура. В днешния „свързан“ свят информационните технологии предоставят редица възможности в сферата на здравеопазването – от подобряване на работата и взаимодействието между различните субекти в здравния процес, до разработване и предоставяне на нови здравни услуги базирани на облачните технологии.”

Като част от събитието, доц. д-р Иво Петров демонстрира как протича наблюдението на живо на една операция и как могат да се използват технологиите за по-добри резултати в диагностиката и лечението. Те позволяват на „Сити Клиник“ да осигури информация и на своите пациенти, като например видео и други данни относно положената грижа, както и относно правните въпроси, като например информираното съгласие.

„Внедряването на тези технологии ни позволяват да обсъждаме в реално време със свои колеги от други болници у нас и в чужбина и заедно да определяме стратегия за провеждане на интервенцията, да коментираме самия и ход и това от изключителна полза за нашите пациенти. От друга страна телеконферентните системи ни дават възможност за провеждане на обучения на студенти и специализанти, както да участваме със случаи на живо и демонстрации по време на конференции и научни конгреси. Всичко това позволява прилагането и внедряване на модерна медицина и ни подрежда на едно равнище дори с водещи болници от Европа и света.“ коментира доц. д-р Иво Петров.

Важен елемент в приложението на технологиите, това е т.нар. e-learning (използване на електронните медии и информационните технологии в образованието), проект, с който ръководството на „Сити Клиник” се гордее. Инсталираната система за телемедицина свързва на този етап една от ангиографски зали с конферентната зала на болницата. Чрез нея студенти, специализанти и специалисти могат да наблюдават в реално време образи от ангиографския апарат, както и своите колеги по време на процедури, да обсъждат с тях протокола на работа и специфични техники касаещи интервенцията. Тези кадри могат да се препращат на различни места, като съществува възможност на хора от личните си компютри да влязат чрез сигурен линк, да се регистрират и да се включат в изнесена форма на обучение.

Като част от проекта е предвидено и сътрудничество с Медицинския университет във Варна. Младите специалисти ще имат възможност да участват в научни събития и конгреси, където може да си излъчват на живо процедури в сесии с демонстрации.

„Щастливи сме от възможностите на сътрудничеството със „Сити Клиник”, защото чрез е-learning нашите студенти ще могат да се докоснат до последните новости в медицината, да се учат от специалисти в областта, както и да са свидетели на уникални операции, извършвани в болницата и извън нея. Това е безценен опит, който трябва да придобие всеки млад лекар”, коментира сътрудничеството проф. д-р Красимир Иванов, който също се включи чрез директна видеовръзка по време на събитието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *