Вятърната енергия е сред най-чистите и екологични източници на електроенергия. Големите роторни перки постоянно увеличават енергийната производителност на модерните вятърни турбини. Натоварванията, на които роторните перки са подложени на 90 метра над земята са наистина огромни.
Достигайки скорости до 300 километра в час, силите на въздушните течения, упражнявани върху краищата на перките, ги карат да се огъват на повече от метър. Атмосферните влияния като сняг, дъжд, жега и UV радиация също дават своя негативен отпечатък върху перките.
BASF подпомага производителите на тези гигантски съоръжения като доставя иновативни епоксисистеми за силно издръжливи градивни елементи, усилени с влакна и покрития за роторни перки. Дълголетието на тези вятърни енергийни инсталации е ключов фактор в подобряването на икономическата ефективност на вятърната енергия като благоприятен за климата източник на електричество.
Употребата на вятърната сила е предизвикателство за технологията и материалите, към които отправя своите най-големи изисквания. Роторните перки трябва да бъдат много стабилни и устойчиви на капризите на времето, за да издържат планираните според техническите им спецификации 20-годишни срокове на експлоатация.
Производството на роторните перки за вятърни турбини е сложно: най-големите и най-модерни перки са направени от слепени тъкани от стъклени и въглеродни влакна, в които под вакуум се инжектира епоксидната смола. Високотехнологичната конструкция осигурява изискваните изключителна стабилност и гъвкавост, като в същото време поддържа перките тънки и леки.
„Фактически, това функционира на същия принцип като двукомпонентното лепило. Първият компонент се състои от синтетични смоли, а втория е втвърдителят. Когато се смесят, те формират онази здрава мрежа, която ни е необходима” обяснява Д-р Грегор Даун, Ръководител на екипа по развитие и маркетинг на Епоксисистeми за композитни материали на BASF.
Тази двукомпонентна система от епоксидни смоли и втвърдители е разработена за пазара от BASF под името Baxxodur. А специалните покрития, създадени от дъщерната фирма на BASF Relius Coatings GmbH, са гъвкави, за да минимизират риска от пукнатини от вътрешни напрежения и да не се отлюспват, когато перките се огъват. Това е изключително трудна за изпълнение задача, като се има предвид, че върховете на роторната перка вибрират нагоре и надолу с повече от метър. Покритията са матови, за да предотвратят отражението на слънчевите лъчи от роторните перки, което е потенциална опасност за въздушния трафик.
Производственият процес на големи роторни перки може да бъде ускорен с до 30% използвайки продукта Baxxodur. Спестяването на време също намалява производствените разходи, като едновременно увеличава производителността и прави производството на електричество от вятърната сила още по-евтино и по-високо конкурентно. Тази иновационна система е одобрена от сертификационните агенции за вятърна енергия, включително и от световния лидер Germanischer Lloyd AG.
Вятърната енергия продължава своето възходящо пазарно развитие. В края на 2008 г. Световната асоциация за вятърна енергия (WWEA) докладва, че по света са инсталирани вятърни енергийни инсталации с обща мощност от 120 гигавата (GW). Това представлява ръст от почти 30% спрямо изминалата година. Тези инсталации са доставили около 1,5% от глобалното потребление на електрическа енергия. WWEA също пресмята, че до 2020 г. вятърната енергия може да покрива поне 12% от глобалните нужди от електроенергия. Дотогава иновациите в технологията се очаква да намаляват дори още повече разходите, съчетавайки икономическа конкурентоспособност с екологични ползи. Вятърната енергия, като част от комбинация с други неизчерпаеми източници на енергия, ще направи устойчив принос за ефективния енергиен добив на световно ниво.