Asus Fonepad 7 – голям смартфон, малък таблет

Наскоро в редакцията на Pixelmedia се появи за тест поредният интересен фаблет на Asus, предизвикващ винаги доста интересни коментари, когато говориш по него. Въпреки че изглежда малко странно, погледнато отстрани, да говориш по 7-инчов таблет всъщност не е неудобно и бързо се свиква.

Fonepad 7 бе обявен по време на тазгодишното изложение IFA в Берлин, провело се през септември и е вече на пазара. Новата версия на 7-инчовото Android устройство, което поддържа всички функции за мобилна телефония, е предназначена за потребителите, които искат устройство с характеристиките на смартфон, което обаче да има екран с размерите на таблет.

За разлика от Fonepad Note 6, който също бе показан наскоро, Fonepad 7 е доста по-близко до таблетите, както по размер така и по усещането, което създава. Несравнимо обаче е удобството от това да носиш по-малко устройства в себе си, а за потребителите, на които придържането с една ръка на фаблета е неудобно непременно трябва да припомним, че той работи и с устройство „свободни ръце”.

Fonepad 7 на Asus пристига, базиран на платформата Intel Atom, със стилен външен вид, на който има два говорителя и в стандартната кутия за компанията със снимки на самото устройство. В нея можете да намерите относително малко неща – зарядно устройство, USB кабел и малка поставка за таблета.

Нека обаче погледнем малко по-подробно какво същност ни предлага Fonepad 7:

Дизайн и ергономичност
Asus Fonepad 7 има профил с дебелина едва 10,5 мм и тегло 340 г, което го прави изключително лесно преносим, но в същото време подходящ и за забавление в движение. Таблетът се предлага в два цвята: бял и сив. Може да се каже, че външният му вид е стилен и предразполага към удобно използване, заради ергономичните форми. Интересно е да се отбележи, че Fonepad 7 има повърхност, която не позволява изплъзване и изпускане на устройството, което е важно при разговорите с такъв голям модел.
Високоговорителите са разположени над и под екрана. Непосредствено под този отгоре може да се види и фронталната камера, сензорът за светлина и приближение. Целият преден панел, с изключение на частта с високоговорителите, е покрит със защитно стъкло.

В долната част се намира microUSB интерфейсът и микрофонът, а отляво-слотът за SIM карта. Отдясно пък е копчето за включване, това за регулиране силата на звука и слотът за картата памет.  Задната страна на Fonepad 7 е направена от лъскава пластмаса, а освен логото на компанията и това на Intel, на нея е разположена и основната камера.

В заключение относно външния вид на модела можем да кажем само добри думи. Той заслужава висока оценка и наподобява по качество и стил устройства от по-висок клас.

Операционна система и софтуер

Asus Fonepad 7 пристига при потребителите с Android 4.2.2, който има някои козметични промени в сравнение с предишната версия. Интерфейсът може да работи в портретен и пейзажен режим, във втория случай екранът се разделя на две части. Управлението като цяло е стандартно, но най-забележимата разлика в интерфейса на фаблета от този на смартфон е разделянето на екрана на две части. Fonepad 7 идва също така с подобрен потребителски интерфейс, който интегрира информация от социалните мрежи. Чрез него потребителите могат да видят последните ъпдейти на своите приятели от списъка си с контакти, или съобщение за входящо повикване. Аsus WebStorage Office пък осигурява ползването на всички възможности на Microsoft Office в движение, а приложението SuperNote дава възможност на потребителите да нахвърлят бележки, да запазват изображения, видео и аудио, и така да създават свои собствени мултимедийни записки. Друго приложение – Floating App, помага на потребителите да отворят до шест приложения едновременно на екрана.

Хардуер

Таблетът работи с процесор Intel Atom Z2560 (CloverTrail+) с тактова честота 1.6 GHz (HyperThreading), графичен ускорител PowerVR SGX544MP2 и има 1 GB RAM памет. Тестваният от нас вариант разполагаше с вградена памет от 16 GB, но той на пазара има модификации с 8 или 32 GB. Благодарение на наличието на microSD слот за карти паметта може да бъде ивеличена, а таблетът поддържа съвместимост и с Flash дискове с USB OTG.

На практика производителността на фаблета е на едно ниво с устройства като HTC One X, Google Nexus 4 и Samsung Galaxy S3. Тоест, възможностите му са достатъчни, за извършването на повечето задачи, включително и за възпроизвеждане на триизмерни игри и Full HD видео, използване на най-популярните програми и мултитаскинг.

Интересна подробност е, че при използването на GPS намирането на спътници става мигновено, като дори при първото включване на Fonepad 7 за това са нужни не повече от 10 секунди. Качеството на прием на Wi-Fi сигнал също е задоволително, което е голям плюс за модела.

Фаблетът разполага с аудио технологията Asus SonicMaster, която осигурява ясен и плътен звук, като добра роля при възпроизвеждането му играе разположението на колонките, които създават чувството на обем и съответно на по-голяма реалност.

Дисплей и камера

Fonepad 7 има 7-инчов IPS дисплей с разделителна способност 1280х800 пиксела. Сензорът поддържа до десет едновременни докосвания, а яркостта е от 9 cd/m², до 248 cd/m². При директна слънчева светлина видимостта малко намалява, но картината на екрана остава видима, което може да е лека забележка, но на тъмно работата с таблета е напълно удобна. Екранът има и специално покритие, което не позволява оставянето на отпечатъци от пръсти по екрана.

Основната камера на фаблета е 5-мегапикселова с възможност за запис на Full HD видео. Фронталната пък записва видео в 720р и може да прави 1.2-мегапикселови снимки. Интерфейсът е аналогичен като този на Asus Fonepad Note 6, а по всяка вероятност той ще се използва и в други таблети и смартфони на производителя.

Качеството на създадените с таблета снимки е доста добро, имайки предвид, че снимането с таблет се прави в крайни случаи. Фронталната камера се справя отлично с основната си задача-осигуряването на видеовръзка.

Батерия

Батерията на модела е с капацитет 3950 mAh и осигурява работа до 28 часа при провеждане на разговори в 3G мрежа, 35 дни в режим на готовност и до 10 часа гледане на видео.

Свързаност

Asus Fonepad поддържа 3G мобилна мрежа HSPA+ със скорост на сваляне на информация 42Mbit/s и скорост на ъплоуд 5.76Mbit/s, което означава, че Fonepad 7 е постоянно свързано с интернет устройство, осигуряващо безпроблемно сърфиране. Таблетът поддържа и 3G телефония чрез стандартите GSM и WCDMA и може да се използва и за провеждането на телефонни разговори благодарение на вградения дигитален микрофон, който заглушава околните шумове, както и на опционалните Bluetooth слушалки.

В крайна сметка

Asus Fonepad 7  е компактен таблет, който ще позволи на потребителя винаги да бъде във връзка, не само за да споделя информация, но и за да не прекъсва активната си телефонна комуникация. Интерфейсът на модела е оформен по такъв начин, че управлението и работата да бъдат максимално удобни. Определено може да се каче, че Fonepad 7 е една рационална покупка за всеки, който би желал да използва таблета като мултимедиен развлекателен център извън дома.

Бъдещето

Според редица специалисти фаблетите, тези малко странни на пръв поглед устройства, имат бъдеще. В следващите месеци се прогнозира ръст на пазара, а през задаващия се коледен сезон според компанията, фаблетите ще бъдат хит сред мобилните устройства. От Asus твърдят също така, че технологията трябва да бъде адаптирана към нашия постоянно променящ се начин на живот, а не обратното. И именно това е причината компанията да е новатор при пускането на подобни модели в глобален мащаб. Според висши мениджъри в компанията тепърва ще се дискутират въпроси, които вълнуват потребителите като – „Само едно устройство ли искам?“,„Има ли такова нещо като твърде голямо устройство?“ или „Таблет или телефон искам да си купя?“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *