Напоследък слуховете сочат, че Apple разработва собствени очила за добавена реалност – ново носимо устройство, което ще допълни iPhone и ще увеличи способностите му в тази област. Различните доклади показват, че компанията вече работи върху своите очила, а много патенти потвърждават идеята за това. AR очилата ще са способни да проектират съдържанието директно в ретината на потребителя, намалявайки необходимостта от отключване на телефона или активиране на дисплея, като най-вероятно ще се свързват безжично с iPhone, подобно на Apple Watch.
Миналата седмица USPTO публикува нова патентна заявка на Apple, която подробно описва детайли на иновация, свързана именно с AR очилата. Тя е озаглавена „Система за проследяване на очите“ и дава представа за начина, по който се проследява движението на окото на потребителя, за да може да му се предостави по-дълбоко преживяване. Така устройството може да адаптира изображенията, които се проектират върху ретината и да предложи безпроблемно смесено преживяване, където виртуалните образи ще се слеят с тези от реалния свят. Виртуалната реалност (VR) позволява на потребителите да си взаимодействат с изкуствена среда, така, че да се чувстват физически там. Системите за VR например, могат да показват стереоскопични сцени, за да създадат илюзията за дълбочина, а компютърът ги коригира в реално време, за да симулира движение. Когато потребителят преглежда подобна сцена, той се чувства така, все едно се движи в нея от първо лице. Смесената реалност (MR) съчетава компютърно генерирана информация с реални образи, за да увеличи или добави съдържание към това, което вижда потребителя. Симулираните среди на VR и/или смесените среди на MR могат да бъдат използвани, за да осигурят интерактивно потребителско преживяване в много приложения – за обучение, игри, дистанционно управление на дрони, медийно съдържание, интернет и прочие. Проследяването на очите ще помогне на потребителя да си взаимодейства с част от съдържанието на екрана, обяснява патентът, а движенията при проследяване, като разширяване на зеницата и затваряне на клепачите, биха позволили на приложенията да ге пренесат върху анимирани аватари в AR и VR среда – нещо подобно на Animoji, но в самото приложение.
Apple ще използва фини хардуерни елементи за проследяване на очите, което ще ограничи увеличаването на дебелината на самите очила и няма да блокира видимостта на потребителя. Системата е съставена от множество елементи, включително малки инфрачервени емитери, които използват огледало, позволяващо нормалната светлина да преминава и да се прожектира в окото, докато инфрачервената светлина се отразява в него и се връща в камерата за следене.
Разбира се, както и при всички останали патенти на Apple, няма гаранция, че технологията, описана в тази заявка, ще си проправи път към реалния продукт, но важното е, че компанията се стреми да достави истинско преживяване на своите потребители, без да жертва в процеса дизайна на своите очила.