В свое послание в социалната мрежа Google+, Крис ДиБона, мениджър по open source проектите на Google нарече разработчиците на защитен софтуер за мобилните платформи „шарлатани и мошеници“. Според него създателите на мобилни антивируси силно преувеличават като вещаят глобален бум на вирусите за Android. “Съвременните мобилни платформи са създадени по такъв начин, че инсталираните приложения не могат да получат достъп до закритите ресурси на системата“. Освен това, авторът изразява увереност, че инсталирането само на проверени програми може да гарантира безопасността на данните на потребителя.
Крис ДиБона счита, че към момента за нито една от основните мобилни платформи не може да има „вирусна заплаха“. Това на свой ред е свързано с особеностите на ядрото на мобилната OS и с използването на изолирани програмни среди – sandbox. ДиБона е на мнение, че нито един смартфон не може да има такива проблеми, каквито имат компютрите под управлението на Windows и Mac. Мениджърът на Google подчертава, че повечето опасни програми, които са открити на мобилните устройства, се отнасят към вида „троянски коне“, които на практика нямат нищо общо с вирусите.
Според вестник The Register, изявлението на ДиБона е провокирано отизследването на Juniper Networks, в което се казва, че количеството вреден софтуер за Android е нараснало за последните три месеца с 472%. Според анализаторите, добра възможност за разпространение на опасния код предоставя Android Market, който не е толкова стриктен при проверката на нови програми в магазина, както например Apple App Store.
Защитен софтуер за Android вече предлагат повечето антивирусни производители. От по-известните това са Symantec, F-Secure, „Лаборатория Касперски“, ESET и „Doctor Web”.