AirMouse претендира да бъде интерфейсът на бъдещето

Помните ли филма Minority Report – поредният научнофантастичен шедьовър, създаден по разказ на Филип К. Дик? Сцената, в която героят на Том Круз ръкомаха уверено във въздуха пред полупрозрачни дисплеи и рови из базите данни само с едно движение на ръцете сигурно се е запечатала в съзнанието на всеки с възторженото определение „о, да, ето така ще изглеждат интерфейсите на бъдещето!”. Едно от големите предимства да живеем в ултра технологичния XXI век е, че в него бъдещето се случва много по-бързо от преди.

Компанията Deanmark е разработила нов тип интерфейс за връзка и управление на компютъра, който удивително напомня за ръкавиците с вградени сензори, показани за пръв път в Minority Report (ако сте ги забравили, в галерията под тази новина сме качили достатъчно снимки, които да ви ги припомнят).

Разработката на Deanmark се нарича AirMouse и според авторите и напълно решава проблемите с ергономията на класическата компютърна мишка. Колкото и удобна форма да придобиват мишките, колкото и авангардни форми и материали да се използват, умората и схващането на китката след цял ден усилено „разцъкване” в офиса е налице при почти всеки от нас.

Концепцията на Deanmark се свежда до простичкото „няма мишка – няма проблем”. Оптичният сензор вече не е вграден в пластмасов корпус, а се закрепва директно от вътрешната страна на човешката длан чрез специална ръкавица.

Както се вижда на снимките, ръкавицата не покрива изцяло дланта, а просто следва нейните контури, за да бъде възможно най-лека и незабележима. Ще бъде достъпна в 4 различни разцветки, като според производителя, всички електронни компоненти ще могат да се отделят лесно от тъканта на ръкавицата, за да бъде тя подменяна, в случай на нужда.

Безжичната AirMouse черпи енергия от малка литиево-йонна батерия, която осигурява на устройството около седмица активно използване.

Deanmark (които всъщност са канадци, а не датчани, както някои се заблуждават от името) все още не са обявили нито цената, на която ще продават AirMouse, нито конкретна дата за пазарната премиера на устройството. Дали това ще се превърне в поредния революционен прототип, който така и не успява да пробие на масовия пазар, или догодина по същото време тонове компютърни мишки ще поемат към бунището, никой от нас не се наема да прогнозира. Но не може да отречем, че е адски забавно как технологиите от довчерашните научнофантастични филми се превръщат пред очите ни в част от ежедневието на хората.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *