Ентусиасти искат да създадат „аналитичната машина“ на Бабидж

Група ентусиасти от Великобритания, които са се нарекли  Plan 28,  възнамеряват да създадат разработката на английския учен и изобретател Чалз Бабидж. Той е създал прообраза на съвременните компютри – „аналитична машина“.

Чарлз Бабидж e роден през 1791 г. в Лондон. Той завършва колежа Тринити в Кембридж и е един от основателите на „Аналитичното общество“, което инициира реформа на математическото образование във висшите учебни заведения на страната. В течение на 12 години Бабидж е професор по математически науки в Кембридж, но основното дело на живота му е разработката на изчислителни машини.

След като си поставя за цел да автоматизира сложните изчисления с голяма точност, ученият проектира и създава устройство с название Difference Engine 1. След тази машина следва  Difference Engine 2, която така и не бива завършена. Това не пречи на изобретателя да се съсредоточи в създаването на програмируема изчислителна машина, която самият той нарича „аналитична“. Без преувеличение тя може да се смята за прообраз на съвременния компютър. За разлика от  Difference Engine, аналитичната машина позволява да се решава по-широк кръг задачи, тъй като има универсална архитектура. В състава й влиза хранилище за информация, възел за обработка на данните, управляващ елемент и средства за въвеждане/извеждане.

Бабидж успява да завърши проектирането и подробно да опише конструкцията на машината, но не успява да я построи. За основна причина се смята липсата на финансиране. Изобретателят не търси подкрепа от правителството, а собствени средства той няма. Казва си думата и ниското ниво на развитие на технологиите, което не е достатъчно, за да бъде реализирана тази разработка в онези години.

За 200-годишнината от рождението на Чарлз Бабидж e създадено копие на  Difference Engine 2, което сега се намира в Лондонския музей на науката. Именно заинтересоваността на този музей позволява на Plan 28  да разчитат на успех при изграждането на „аналитичната машина“. Участниците в групата са получили достъп до архива, тетрадките и чертежите на Бабидж, които сега се сканират и цифровизират. Впрочем, още догодина тези материали ще станат достояние за широката общественост.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *