Окръжният съд в Токио забрани на Google да допълва автоматично заявките за търсене на потребителите в търсачката, съобщава AFP. Решението е взето по искане на уеб потребител – при въвеждане на името на ищеца, търсачката е предлагала то да бъде допълнено с названия на престъпления, които той не е извършвал. С това човекът свързва и своето уволнение от работа преди няколко години, както и проблемите при намиране на нова, допълва The Japan Times. Според ищеца, поведението на търсачката е намеса в личния му живот.
Японският съд е съгласен с доводите и е забранил автоматичното допълване на Google. В същото време, Интернет гигантът е отказал да изпълни решението на съда като се аргументирал, че компанията се подчинява на американските закони. Google е посочила също така, че подсказките се изпълняват автоматично и по този начин и дума не може да става в навлизане в лично пространство.
Адвокатът на ищеца не изключва да бъде подаден нов иск с искане за финансова компенсация.
Автоматичното допълване се формира в частност на базата на заявките на другите потребители. Google твърди, че в „търсените фрази могат да се съдържат глупави, странни или неочаквани думи или изречения“. Ръчно се изтриват само подсказките, засягащи порнография, насилие и дискриминационни изказвания.
В края на 2011 г френски съд задължи Google да изплати 50 000 евро на застрахователна компания, при въвеждане на името на която търсачката го допълваше с подсказка „мошеник“.