Времената се променят изключително бързо. Вследствие на развитието на технологията днешният родител е изправен пред далеч по-големи предизвикателства в сферата на домашната онлайн сигурност, които понякога преодолява трудно.
Как обаче да предпазим себе си и децата си от безбройните опасности, които ни дебнат в тъмното и понякога доста страшно Интернет пространство?
Разберете къде имат регистрация и се опитвайте дискретно да ги наглеждате
Не казваме да се превърнете в свирепи онлайн преследвачи на собствените си деца, а само да имате основно познание за начина, по който функционират различните приложения, в които имат регистрация. Добавете ги като приятели във Facebook, но не коментирайте всичките им постове с по пет стикера, а им оставете пространство да бъдат себе си, но под ваш надзор.
Дефинирайте правила и часове, в които могат да са активни онлайн. Обяснете им рисковете от небрежност или необмислени действия – добрата комуникация е една от най-благонадеждните превенции на негативни събития.
Запознайте се с различните настройки за сигурност и защита на децата
Множество платформи като Netflix предвиждат отделен потребителски профил, който съдържа информация, подходяща за деца, и изключваща насилствено, цинично или прекалено еротично съдържание, което не е подходящо за възрастта им. За да разберете как да зададете конкретните настройки за сигурност за съответното приложение и устройство, просто проверете в Google. И да, с оглед на гореспоменатата добра комуникация, информирайте децата си за рестрикциите.
Обяснете на децата какво е Интернет
Пренаситени от технология, в един момент започваме да приемаме Интернет за даденост, която просто си съществува в реалния свят, но смисълът зад него ни се губи. Задължително информирайте децата си, че той не служи само за игри, клипчета и социални мрежи, а има далеч по-обхватна роля, както и тъмна страна, с която трябва да сме наясно като потребители.
Проведете кратък урок на тема онлайн информационна сигурност, включващ значението на паролите, личните данни и всяка чувствителна информация, която не трябва да се споделя. Обяснете им да не общуват с непознати така, както не биха го направили в реалния живот, и да не се съгласяват на видео комуникация, ако не е абсолютно сигурно кой седи отсреща. Кажете им какво е компютърен вирус и начините, по които може да се появи, включително при изтегляне на пиратски файл или кликане на непознат линк от неизвестен получател. Задължително им дайте детайли и за спецификата на компютърните игри.
Не на последно място, колкото и да разчитате на информираност и превенция, инвестирайте в надеждна антивирусна програма. Ефектът ще е осезателен.