Технологиите се развиват скорострелно и почти ежедневно ставаме свидетели на това как хай-тек индустрията бълва нови устройства и подобрява познатите ни модели. Всичко това е подплатено с отлична маркетингова стратегия, която кара потребителите бързо да пожелаят най-новия модел, отказвайки се от сегашното си работещо устройство. Крайният резултат от това е натрупването на много техника, която е годна за използване, но остава да стои забравена в някой шкаф. В нередки случай, обаче тя може да получи втори шанс, като бъде продадена на нов притежател. Днес наистина може да откриете всякакъв вид употребявани устройства – от телефони, през компютри, лаптопи и дори принтери втора ръка – и то запазени и напълно функционални.
Какво спира потребителите да купуват техника втора ръка?
Купуването на употребявана техника у нас не е непозната практика. Въпреки това, често хората се колебаят дали си струва да се инвестира в подобен продукт, или просто ще похарчат парите си за нещо, което ще се развали след седмица. Ако трябва да обобщим, основната пречка е несигурността, която хората изпитват, когато трябва да изберат вече използвано устройство. Но проблемът не се крие в самата техника втора ръка, а в начина, по който голяма част от хората постъпват, когато искат да закупят използвано устройство. Затова в следващите редове сме обобщили няколко условни правила, които е добре потребителите да спазват, за да бъдат сигурни, че продуктът, който са избрали е качествен и ще могат дълго време да го използват. Вижте грешките, които най-често биват допускани и как да се предпазите от тях.
Какви са грешките, които допускаме най-често?
Една от основните грешки, които хората допускат е, че избират да купят телефон или компютър, гледайки единствено начина, по който изглежда. Дори на външен вид устройството да изглежда запазено, това не означава, че непременно е така. Когато избирате е добре да вземете предвид цялостно състояние на продукта, което трябва да бъде добре описано от продавача.
Това ни води до още един пропуск, който нерядко се допуска, а именно хората не тестват. Специалистите препоръчват винаги когато е възможно, да направите тест. Така ще може да видите дали продукта Ви харесва, дали отговаря на очакванията Ви и не на последно място – да засечете евентуални дефекти и повреди.
Не са рядкост случаите, в които потребителите гледат единствено цената и я поставят като основен фактор за вземане на крайното решение. Да пазарувате втора ръка е чудесен начин да спестите пари и да се правите, когато разполагате с ограничен бюджет. Все пак, ако нещо е твърде евтино, за да е истина, то най-вероятно не е и рискувате да се сдобиете с устройство, което няма да Ви свърши работа.
Много важно значение за удовлетворението, което ще получите от покупката, е и откъде ще купите продукта. Доста потребители се изкушават от примамващи онлайн обяви от анонимни търговци. Те обикновено предлагат търсени модели на доста по-ниски цени, което веднага трябва да светне лампичката, че нещо не е наред. Ако в обявата липсват снимки и достатъчно информация за продукта, имайте едно на ум. Вместо това, по-добрият вариант е да изберете доказан търговец, с добра репутация. Независимо дали продава онлайн, или във физически магазин, той ще се постарае да предостави подробна информация за продуктите, техните характеристики и състоянието им.
Не на последно място, ако имате възможност, винаги избирайте стоки, които се предлагат с гаранция. Коректните търговци предлагат поне 6-месечна гаранция и в случай на повреда, ще поемат сервизните разходи.
Това са част от основните грешки, които може да допуснете, когато купувате използвана техника. От Вас зависи дали ще изберете този начин или ще заложите на изцяло нови устройства. Все пак, ако изберете да дадете шанс на вече използвано устройство, то вземете мерки да се предпазите от възможните грешки. Това съветват от Izot Computers.