Kачеството на здравеопазването у нас зависи от създаването на единна електронна система. Това стана ясно на среща между представители на браншовите и пациентските организации, МЗ и Комисията по здравеопазване в НС, които коментираха механизма на финансиране на болничните заведения, актуализацията на цените на клиничните пътеки и контрола върху качеството на здравните грижи.
“Докато се създаде електронна здравна карта, няма да останат лекари, които да лекуват”, заяви д-р Неделчо Тотев председател на Сдружението на общинските болници, цитиран от offnews. Той подчерта, че не се е случило обещаното облекчаване на условията, в които работят тези лечебни заведения. Проблемите все още са актуални и тези болници са на прага на нови протести. Според него без държавна помощ лечебните заведения в отдалечените и малки населени места не биха могли да оцелеят.
Проф. Асен Балтов от “Пирогов” оцени като много добър опитът за купуване на лекарства с електронен търг, което е довело да свалянето на цените на медикаментите неколкократно и предложи такива търгове да се организират и за медицинските изделия. По думите му съществуващата здравна криза заради коронавируса е извадила на светло проблемите със снабдяването с медикаменти и медицински изделия, тъй вече има недостиг на предпазни маски.
Според д-р Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация, докато не се промени философията на финансирането на лечебните заведения – да се заплаща за качеството на извършените услуги, а не за брой пациенти и реализирани клинични пътеки, няма да бъдат постигнати осезаеми резултати в подобряването на здравните грижи.