Bitcoin може никога да не стане масово използвана валута нито да има трайно възстановяване на цените си. Това смята The Economist в свой редакционен коментар.
Според изданието сривът на криптовалутата е бил “брутален”. “Тези, които купуваха, когато цените бяха на върха си, сега са оставени с един от най-лошо представящите се активи в света. Криптостартъпите уволняват служители, банките се отказват от продуктите си. На 14-ти март CBOE обяви, че спира да предлага Bitcoin фючърси”, пише списанието.
Привържениците на криптовалутите, разбира се, не мислят точно така. Те смятат, че ако се гледа по-дълъг период, например три години, то представянето на Bitcoin далеч не е толкова лошо. Те са съгласни, че е имало балон и той се е спукал, като тези, които са били внимателни, не са пострадали от това.
The Economist смята, че генерирането и търговията с Bitcoin харчат твърде много електричество – колкото цяла Румъния, без това има достатъчно положителен ефект върху икономиката. Освен това списанието отбелязва, че броят на Bitcoin, които може да се генерират, е ограничен.
Въпреки това привържениците на криптовалутите не отстъпват. Те отбелязват, че Bitcoin не е единствената криптовалута и е грешно да се смята, че само тя може да успее, а ако не успее, не означава, че всички други виртуални пари също ще се сринат.