Учени проведоха кибератака на хирургични роботи за да докажат, че тези машини имат уязвимости в системата за безопасност и могат да бъдат хакнати от разстояние. Специалисти от университета Вашингтон (WU) са насочили серия кибератаки към дистанционно управляеми роботи-хирурзи, като са използвали няколко техники, включително DoS-атака, която претоварва машината с безполезни данни и дестабилизира нейната работа.
Изследователите са успели да променят командите, давани от оператора на робота и са нарушили работата на машината. “Ние искаме да създадем ново поколение телеуправлявани роботи, устойчиви на откритите от нас заплахи”, – казват учените, цитирани от Phys.org.
Съгласно прогнозите, в близките шест години пазарът на хирургичнитте роботи ще се оценява на 20 милиарда долара. Очаква се, че следващото поколение машини ще повиши качеството на хирургичното лечение.
Роботите, разрешени за използване от Американската комисия за контрол на храни и лекарства (FDA) използват защитен канал за връзка, но такава възможност присъства ненавсякъде. При стихийни бедствия, например, мрежата може да получи сериозни смущения в работата си. “Ние трябва да разработим и изпитаме допълнителни мерки за безопасност преди появата на следващото поколение дистанционно управлявани роботи”, – твърдят изследователите.