46-годишна жена с разстройство на съня прекара две седмици в стая без часовници, прозорци, телевизия или интернет – нищо, което може да й каже колко време е минало. Странният експеримент (с редовни прегледи при психолог през цялото време) помогна на учените да определят така наречения ген на нощния бухал – мутация в ген, наречен CRY1, който помага да се управлява циркадния ритъм или 24-часовия цикъл на сън /събуждане в човешкото тяло.
Докладът за експеримента се основава на работата на Джефри С. Хол, Майкъл Росбаш и Майкъл У. Йънг, тримата учени, които спечелиха Нобелова награда за медицина за разработка, която започнаха преди повече от 30 години. Те изолират главния ген, който контролира циркадния ритъм на плодовите мухи,.
Оказва се, че мутация в CRY1 кара вътрешния ни часовник да тече по-бавно. Докато хората с типичен сън обикновено заспиват около полунощ и се събуждат около седем или осем сутринта, хората с този проблем обикновено заспиват три до четири часа по-късно и се събуждат около 11 ч. сутринта до обяд. Това има последствия отвъд съня.
Нобеловата награда и продължаващите изследвания показват колко далеч са стигнали изследванията на съня. В продължение на много десетилетия това е била пренебрегвана област от медицинската общност, въпреки че сънят, особено липсата му, може да допринесе за редица болести.
“Определено има взаимовръзки между този модел на късен сън и различни вторични заболявания, които не всички разбираме”, казва Алина Патке, научен сътрудник в университета Рокфелер и водещ автор на проучването в лабораторията на Йънг.
Учените са категорични, че прекарването на време с телефона в леглото може сериозно да влоши положението.
Извън добрата хигиена на съня, включително отказ на екраните преди лягане, няма много възможности за лечение на този вид разстройство, въпреки че учените започват да изследват нови лечения, насочени към биологичния часовник.
Хората, които подозират, че могат да имат разстройство на съня, а и повечето хора изобщо, трябва да избягват да прекарват време пред екрана през нощта и да практикуват добра хигиена на съня: без кофеин преди лягане, без електроника и без излежаване в леглото сутрин. Също така трябва да се пропуска нощното хранене.