През последните няколко години се наблюдаваше ръст на хиперинфлация, финансови кризи, банкрути на големи играчи от банковия сектор и фалшиви новини с цел придобиване на банкови активи на конкуренти.
Сега анализатори смятат, че следващата “бомба със закъснител” в икономиката ще бъде биткойна.
Някой го смятат за естествено продължение на хартиените пари и че може чрез него да се забави инфлацията и набира напоследък много поддръжници.
Но има и съмнения от много специалисти, че тези “анонимни” пари може да се използват от наркокартелите и терористи за финансиране на атаки и да не може да се проследи източника на средствата.
Според анализаторите на швейцарската банка UBS, за да може да се използва пълноценно биткойна като разменна валута или трябва цената да скочи до 213 000 щ.д или да се подобри мрежовата възможност при търговията й.
Според доклад от UBS, настоящата форма на биткойна е твърде нестабилна, за да стане основно платежно средство, защото освен волатилност, играчи като Visa и MasterCard разчитат на процеси обработващи над 5000 транзакции в секунда, докато при Bitcoin и Ethereum времето достига 15 сек на транзакция.
По данни на специалисти по картова разплащане, бавните скорости на плащане с Bitcoin са довели до 70% спекулативност при ценообразуването на водещите пазари, а от там и скокът на цената на валутата е по-скоро породен от спекула, отколкото от ценната стойност на валутата като актив.
По-лошото е, че Bitcoin вече е в “мечи” пазар, след като достигна пика си през миналия септември и започва да намалява търсенето й, от което единствено спекулантити може да се възползват.
По подобие на кардиограма, така и търсенето на биткойн може по всяко време да се промени. И колкото и подобрения да се правят във виртуалните единици и невероятната цена на Bitcoin от 213 000 долара в началото на годината, това може да донесе единствено негативен ефект, което би довело до отслабване на доверието във виртуалните пари.