Въпреки че няма официална статистика, изчисления от различни източници сочат, че през последните пет години в България са създадени около 2000 стартъпа. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на форум “Кръгова икономика и чисти технологии”, Иновации, образование, предприемачество.
Зам.-министър Манолев обясни, че ролята на стартъпите е ключова по отношение на иновационната политика на правителството. Той допълни, че е осигурен целеви бюджет от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. „В изпълнение са 82 договора на стартиращи предприятия, по процедурата „Разработване на иновации“ на обща стойност над 30 млн. лева, като близо половината от тях са в част “Мехатроника и чисти технологии”, съобщи икономическият зам.-министър.
Манолев обясни още, че основен инструмент за провеждане на иновационната политика в нашата страна е разработената Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 г. Тя дефинира четири тематични области, в които България разполага с капацитет за интелигентна специализация и следва да насочи своите усилия към тяхното развитие, една от които е именно “Мехатроника и чисти технологии”.
Зам.-министърът на икономиката обяви още, че през април е приключило набирането на проектни предложения по процедура “Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите” по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ с общ размер на безвъзмездната финансова помощ от близо 72 млн. лв. Чрез процедурата малките и средните предприятия от преработващата промишленост могат да получат финансиране за проекти, с които да намалят използването на суровини и да оползотворят отпадъците си.
„През последните 10 години в България са инвестирани над 29 млрд. евро – много от тях в предприятия и производствени мощности. В този смисъл темата за кръговата икономика и за чистите технологии, придобива все по-голямо значение“, подчерта зам.-министър Манолев. Според него преходът към кръговата икономиката в България е все още предизвикателство, но капацитетът на бизнеса за рециклиране се засилва. „Министерството на икономиката не е водещата институция, но ние се стремим да бъдем активен участник в този процес, както със стратегически документи, така и с целеви бюджет за тяхното реализиране“, обясни той.