Семейството се състои от хора на различна възраст. Тази интересна и понякога противоречива конгрегация е сложно цяло, в което възникват проблеми от всякакво естество. Управлението на финансите е важна част от семейството, а децата също участват в тяхното разпределение. Според някои хора, децата трябва да се държат далеч от темата за парите и от най-изгодния бърз заем (edullisin pikalainaa). Все пак, обаче, финансовата култура не бива да остава на заден план по време на възпитанието.
Формиране на навици и характер
Важно е да знаем как правилно да възпитаме финансовите навици в малките деца.
Те започват да се формират от най-ранна възраст, заедно с личностните навици и характера на детето. В последствие като възрастен човек, тези основи ще бъдат надстроени и посоката, в която ще се строи зависи от други фактори. Но най-силно въздействие върху оформянето на характера на човека имат ранните детски години.
Децата са отражение на родителите си
Днес родителите нямат много време за децата си. Често те не им отделят и 1 час седмично от своето време. Дали проблемът е в тегленето на нови потребителски кредити (uusi kulutusluotto FI) и тяхното изплащане, или ва забързаното ежедневие и стреса на работа, фактът че родителите често забравят, че децата изискват много повече внимание, отколкото в действителност получават.
Звучи грубо и малко укоряващо, но за хиляди семейства това е реалността. Какво ще научат нашите деца по отношение на това как да боравят с парите, които притежават, зависи от това, което виждат. Ако телевизорът или улицата са тези, който ги обучават, образоват и забавляват, лесно бихте отгатнали какви ще бъдат техните ценности след време.
Желанието на детето ми е закон!
Не звучи много логично, нали? Трябва ли да задоволявате всички прищевки на децата, за да запазите влиянието си върху тях? За много родители не е приемливо децата им да разполагат с лични средства, тъй като те не знаят как да ги похарчат разумно. В същото време те са склонни да им купуват от собствения си джоб всичко, което детето поиска. От една страна по този начин детето не може да осъзнае колко струва новата придобивка, а от друга родителят счита, че това е начин да задълбочи връзката помежду им.
Няма да постигнете много за щастието на детето си, като му угаждате във всичко. Ще дойде момент, когато трябва да му откажете и не се изненадвайте, ако в реакцията му към вас доловите агресия. Не можете да купите любовта на никого. Лесно спечелените блага карат човек да свикне с този стил на живот много бързо. Това ще понижи желанието на бъдещия младеж да полага честен труд.
Не угаждайте във всичко на децата си. Вашият авторитет няма да се изгради с безкрайни подаръци, а чрез грижовно отношение и пример. Това не означава разбира се да изпаднете в другата крайност и да лишите малчуганите от топлина, обувки и питателна храна.
Децата не бива да работят
Днес детския труд е наказуем и може да ви подведат под отговорност, ако детето ви работи. Но как тогава подрастващите ще се научат на трудови навици? Как да възпитаме в тях чувство на отговорност и трудолюбие? Как да ценят това, което имат? Спечеленото с труд не се харчи лесно. Ето защо децата имат нужда да познават цената на парите, за да уважават повече това, което получават от вас. Вкъщи винаги можем да дадем някаква задача на детето и след това да го възнаградим за положения труд.