Ракът на панкреаса има много нисък процент на излекувани пациенти, като само 9% преживяват последните 5 години. Основен фактор за това е фактът, че след като симптомите се появят, заболяването вече е доста напреднало. Учени от университета във Вашингтон обаче, са създали прост и невероятно точен начин за тестване, който хората могат да прилагат и сами.
Екипът е разработил приложение, наречено BiliScreen, което използва алгоритми за компютърно виждане, за да открие нивата на билирубин в бялото на очите, посредством камерата на смартфон. При рак на панкреаса, нивата на билирубин започват да се увеличават и в крайна сметка бялото става жълто, както при хепатита. Когато това стане видимо обаче, болестта е много напреднала, докато BiliScreen може да открие много ниски нива на билирубина и да предостави на потребителя оценка за възможно заболяване. Това е много по-лесно и евтино от кръвен тест, който е традиционния начин за диагностициране на болестта и може да се направи преди да се появят симптомите й.
„Ракът на панкреаса е ужасна болест, без ефективен скрийнинг в момента“ споделя Джим Тейлър, изследовател по проекта. „Нашата цел е да предоставим възможност на хората да го хванат навреме, за да се подложат на операция и да имат по-голям шанс да оцелеят“.
За да се вземе предвид осветеността, приложението може да се използва в специална кутия, която блокира светлината, или с хартия, оцветена на квадратчета по краищата, към която е калибрирана програмата. С кутията BiliScreen е около 90% по-точна от кръвния тест в клинично изследване на 70 души. В момента учените работят, за да направят приложението полезно и без аксесоари и ще представят резултатите на Ubicomp 2017 този месец.