Google и Apple премахнаха стотици финансови приложения за търговия от магазините си, след разследване, което предполага, че хиляди потребители са били измамени, като някои от тях са изгубили всичките си спестявания.
The Independent съобщи, че е уведомила полицията възоснова на собственото си разследване, което разкрива мащаба на проблема, като се фокусира върху търговията с т.нар. „binary options“. Тези платформи насърчават инвеститорите да правят залози за това дали акциите или валутите ще се покачват, или ще намаляват с течение на времето. Много от тях са легитимни, но в Австралия, Великобритания и някои други страни, се появяват все повече измами. Жертвите са убеждавани да използват еднократни плащания от своите пенсионни фондове, за да инвестират в тези платформи, изразходвайки по този начин спестяванията си. В последствие мнимите брокери спирали да отговарят на обажданията на потърпевшите.
Решението на Google и Apple да изтеглят спорните приложения от своите магазини, следва намесата на Австралийската комисия по ценни книжа и инвестиции (ASIC), която заяви вчера в своето изявление, че е направила задълбочен преглед на магазините за мобилни приложения, като се е фокусирала върху свързаните с двоични опции за търговия и е открила над 330 такива предлагани от трети страни, които не са били лицензирани. Установено е, че някои от тези приложения активно подвеждат потребителите относно рисковете, или потенциалните печалби, докато 80% от тях не са предоставили предупрежденията, изисквани от закона, относно тези рискове. Друга част са били изцяло фалшиви, без възможност да се печелят пари, или да се възстановяват инвестираните суми. Нещо повече – някои приложения са позволявали спечелването на средства в демо режим, но при преминаване към системата за търговия, клиентите са изгубили всичко, което е подвеждащо. По-голямата част от жалбите се отнасят до компании, които са базирани в чужбина и привличат все повече потребители, особено пенсионери, които разбират, че инвестициите им са замразени, когато се опитат да изтеглят парите си. Така регулаторните органи са безсилни да помогнат на потърпевшите, освен, ако не успеят да убедят банките да замразят сметките на измамницит, но ASIC е изключително доволна от бързата реакция на Google и Apple. Всичко това може да се окаже една от най-големите финансови измами до сега.