Съдът в САЩ отхвърли обвиненията на потребители срещу Facebook, че социалната мрежа ги следи дори след като са излезли от профилите си. Според съда ищците не са показали “разумно очакване” за неприкосновеност на личното простраство нито са представили доказателства, че са получили “реалистични” икономически загуби, съобщава Reuters.
Завелите делото потребители твърдяха, че Facebook нарушава федералните и калифорнийските закони, защото използва “бисквитки в браузърите им дори след като потребителите са излезли от профилите си. Това позволява на Facebook да следи тяхната интернет активност чрез Like-бутоните в сайтовете.
Според съдията по делото обаче, потребителите са имали достатъчно възможности да защитят онлайн активността си. Освен това те не са представили доказателства, че тази дейност на Facebook е незаконна.
Това е второто отхвърляне на делото. Първото беше през 2015 г., а самото дело продължава вече пета година. Съдията казва, че за ищците все пак остава възможността да се опитат да поискат повторно разглеждане на делото с обвинение, че Facebook нарушава договора с потребителите чрез тази дейност. Но според съда компанията със сигурност не нарушава личното пространство на потребителите нито пък следи неправомерно активността им в интернет.