IBM представи своя най-мощен квантов процесор

Специалистите на IBM завършиха разработката и направиха успешни изпитания на своите два най-мощни квантови компютъра. Става дума за ориентираната към бизнеса и научните проекти облачна изчислителна платформа IBM Quantum Experience и прототипа на процесор за бъдещите комерсиални квантови компютри IBM Q, които компанията обещава в близките пет години. Новите системи са получили 16 и 17 кубита съответно. За сравнение, предишната версия на платформата IBM Quantum Experience съдържаше процесор собствена разработка на IBM от пет свръхпроводящи кубита. Тоест, за година компанията успя над три пъти да увеличи броя на кубитите в своите експериментални системи.

Като не се ограничава от изчисленията с нули и единици, платформата IBM Quantum Experience вече може да решава проблеми в различни области, решението на които е извън възможностите на сегашните суперкомпютри, базирани на традиционните архитектури. Квантовите изчисления могат да се използват за търсене на нови лекарства и материали, изкуствен интелект и защита на информацията, оптимизация на логистиката и финансово моделиране.

IBM предлага и учебни материали за “новаци”, написани от пионера в областта на квантовите изчисления Чарлз Бенет, както и инструменти за разработчици. От компанията разчитат, че това ще привлече повече хора към експериментите с квантови изчисления и ще открие нови области за приложение на технологията. В близките години IBM планира да завърши създаването на системи, състоящи се от 50 кубита.

От IBM въвеждат и новия термин Quantum Volume. Този показател характеризира изчислителната система като взема предвид различни аспекти. При изчисленията параметърът отчита не само броя на кубитите, но и възможностите за междинни връзки и броят на допуснатите по време на изчисленията грешки. На практика, този параметър характеризира производителността на квантовите компютри.

Желаещите разработчици, изследователи и програмисти вече могат да експериментират с квантовия компютър на IBM чрез съответния интерфейс с приложни програми (API) за IBM Quantum Experience. Този API представлява свързващото звено между квантовите и класическите изчисления и работата с него не изисква задълбочени знания в областта на квантовата физика.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *