Загубен спътник се обади след 46 години мълчание

Американски спътник, загубен през 1967 г, за който се предполагаше, че отдавна се е превърнал в космически боклук, започна да излъчва сигнали след половин век мълчание. Това е един от спътниците, разработени в лабораторията Линкълн към Масачузетския технологичен институт (MIT) за тестване на методите за космическа връзка.

През периода 1965 – 1976 г са създадени серия спътници с названия от LES1 до LES9. С изпращането на LES1–LES4 не всичко е минало гладко. LES1 и LES2 е трябвало да останат на елиптична орбита на височина 2800 × 15 000 км, но поради проблеми с ускоряващата степен на ракетата-носител , спътникът LES1 е останал на кръгова орбита на височина 2800 км над Земята.

Според плановете LES3-LES4 е трябвало да бъдат изпратени на геостационарна орбита, но поради същите проблеми са останали на преходна орбита. Независимо от това, благодарение на тяхната работа са постигнати необходимите резултати в научните изследвания. Спътниците LES 5, 6, 8, 9 са успешно доставени на планираната орбита. LES 7 не е изстрелван поради спиране на финансирането и закриване на програмата.

През 2013 г радиоастрономът-любител Фил Уилямс, живеещ във Великобритания, прихванал накъсан сигнал с честота 237 MHz, повтарящ се на всеки 4 секунди. Преди това аналогичен сигнал е приет в Бразилия. Това е сигнал от спътника LES1, направен в MIT през 1965 г и до този момент смятан за загубен. По всяка вероятност, с времето батериите на сателита са се разрушили и захранването се е осъществило директно от соларните панели. Тъй като спътникът се върти около оста си, слънчевите панели периодично попадат в сянката на двигателя и сигналът пропада. За последен път сигналите на спътника-призрак са приети тези дни.

По всичко личи, че електрониката, създадена доста време преди появата на масовите микропроцесори, може да работи продължително време в неблагоприятните условия на космоса. Нещо повече, LES8 и досега се използва от студентите в MIT, а LES9 само преди няколко месеца беше превключен в спящ режим. И двата използват за захранване радиоизотопен източник на енергия.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *