Huawei заведе съдебни дела за нарушаване на патентни права срещу Samsung в САЩ и Китай, включително в Окръжния съд за северния район на Калифорния и в Междинния народен съд в Шънджън. В тях Huawei иска обезщетение за нарушаване интелектуалната собственост на компанията от страна на Samsung, в това число ценни патенти, свързани с клетъчни комуникационни технологии и софтуер, използвани в мобилните телефони на Samsung.
Като водещ притежател на стандартизирани основни патенти, свързани с клетъчни мрежи, Huawei се ангажира с лицензирането на тези патенти при справедливи, разумни и недискриминационни условия, като компанията смята, че има правото на разумна компенсация от фирми, които използват технологиите на Huawei без да притежават такъв лиценз. Дин Сянсън, президент на поделението за интелектуална собственост на Huawei, отбелязва: „Huawei вярва, че играчите в индустрията трябва да работят заедно, за да развиват технологиите чрез отворени, съвместни иновации. Докато уважаваме патентите на другите, ние също така ще предпазваме своите. Видяхме голям брой патентни споразумения за кръстосано лицензиране в бранша, за да се гарантира законното използване на технологии, тъй като това е основата на здравословното развитие на смартфон индустрията. С такова убеждение ние преговаряме активно с други притежатели на патенти в индустрията за кръстосано лицензиране през годините. До този момент сме подписали споразумения за кръстосано лицензиране с десетки наши конкуренти“. Г-н Дин добави още: „Надяваме се, че Samsung ще уважи инвестициите на Huawei в развойна дейност и патенти, като спре да ползва в нарушение нашите патенти и получи необходимия лиценз от Huawei, и заедно да движим съвместно индустрията напред”.
Като водещ доставчик на ИКТ решения и смарт устройства, и собственик на патенти, Huawei инвестира сериозно в научноизследователска и развойна дейност. Само през 2015 г. Huawei инвестира CNY 59.6 млрд. ($ 9.2 млрд.), или 15% от годишните си приходи, в изследвания и развитие на нови технологии, нови продукти, както и безжични комуникационни стандарти. Значителните инвестиции на Huawei в R&D през годините са довели до голям брой патенти с висока стойност. Според статистическите данни, публикувани от Световната организация за интелектуална собственост (СОИС), през 2015 г. Huawei е на първо място за втора поредна година в списъка на регистриралите се за международните патентни с 3,898 заявки или с 456 повече от предходната година. Към 31 декември 2015 г. на Huawei са разрешени 50,377 патента по целия свят. Тези патенти са свързани с LTE иновации, операционни системи, както и потребителски интерфейс – ценни за развитието на смартфоните.