Изследователи от университета в Илинойс са разработили батерия с размери 2х2 мм, като са използвали за целта 3D холограмна литография. Капацитетът на батерията е достатъчен за захранване на малка микросхема или светодиод.
В основата на устройството лежи сложна схема – в електродите е използвана система от кухини и пори, увеличаваща тяхната ефективна площ. Използваният метод за 3D холограмна литография позволява да се обработват конкретни участъци от материала, като се създават подредени 3D структури – порести електроди. За тяхното оптимално разположение в батерията е използвана пък обикновена фотолитография, която с помощта на същите лазери позволява от материала да се формират двумерни форми.
Дебелината на получените миниатюрни батерии е само 10 микрометра, а силата на тока достига 0,5 mA. Според разработчиците, в близко бъдеще тяхната разработка ще намери приложение в компактни изпълнителни механизми, безжични сензори, различни медицински импланти. Освен това, тези батерии могат да се превърнат в основен елемент и за предстоящата ера на Internet of Things.