Британски учени получиха зелена светлина за изследвания на възможността за промяна на гените на човешките ембриони. Някои експерти считат, че впоследствие тези разработки могат да се използват за създаване на “дизайнерски деца” по поръчка. “Това е първата крачка към легализацията на генно модифицираните деца”, – заяви директорът на Human Genetics Alert Дейвид Кинг, цитиран от Reuters.
С редактирането на генома на ембрионите с изследователска цел ще се заеме екипът на биолога Кейти Никън от институра Франсис Крик. Това се случава почти година, след като китайски учени съобщиха за свои модификации на гените на човешкия ембрион. В случая с британците, преди началото на всеки експеримент той ще се оценява от етична гледна точка от специална комисия. Експериментите ще се провеждат с ембриони, които току що са се образували от оплодена яйцеклетка – с не повече от 250 клетки и не по-възрастни от седмица. След това клетките ще се унищожават.
Учените ще модифицират гените по технологията CRISPR/Cas9. Тя се използва за редактиране на генома на отделни клетки, за откриване и замяна на дефектни гени. Приложението на технологията за работа с цели ембриони предизвика множество дебати в научната преса, както и сред широката общественост.
Както твърди самата Кейти Никън, изследванията са предназначени за по-задълбоченото разбиране на развитието на здравия човешки ембрион, което ще помогне да се подобрят методите за лечение на безплодието.